'Kod29' bahanesi TBMM gündeminde

'Kod29' bahanesi TBMM gündeminde

CHP'li Nihat Yeşil, koronavirüs pandemisi sürecinde Kod29'a bağlı olarak işten çıkarmalarının kötüye kullanıldığını belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle İş Kanunu'nda yapılan değişiklik ile birlikte işten çıkarmalar yasaklanmıştı. Ancak "Ahlak ve iyi niyet kuralına aykırılık" olarak işten çıkarmada kullanılan Kod29'un önünü açılmıştı. CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kod29 ile çalışanları işten çıkarmanın kötüye kullanımının arttığını dile getirerek, haksız fesihte bulunan işverenin cezalandırılmasına ve söz konusu işçiye tazminat ödenmesine ilişkin TBMM'ye bir kanun teklifi verdi. Yeşil, “Emekçi hem işinden oluyor, hem de ‘ahlaksız’ damgası yiyor, birinin bu rezilliğe dur demesi gerekiyor” dedi.

Yaşanılan mağduriyete kayıtsız kalınamayacağını dile getiren CHP'li Yeşil şunları söyledi: 

“AKP’nin neoliberal çizgideki anlayışı iş barışını bozuyor. Salgın dönemini bahane ederek emekçi kesimi daha fazla mağdur ediyorlar. Ellerinden gelse kıdem tazminatını dahi bir gün bekletmeden kaldırırlar ancak emekçi kesimin tepkisinden korkuyorlar. Salgın nedeniyle zaten çok zor günlerden geçiyoruz, bir de üzerine işten çıkartma yasağının istisnası olan ahlaksızlık gerekçesi yapılan ahlaksızlıkların üstünü örtmek için kılıf olarak kullanılıyor. Bu yanlışı düzeltmek boynumuzun borcudur. Eğer gerçekten samimilerse, emekçinin mağdur edilmesinin önlenmesi için gerekli düzenleme en kısa zamanda Meclisten geçirilir. Esas ahlaksızlık, salgın döneminde emekçiyi ekmeğinden etmektir.” 

Gündem