İsveç'te aşı krizi

İsveç'te aşı krizi

Avrupa'da koronavirüs aşısı olan son kraliyet ailesi İsveç Kraliyet ailesi oldu. Aşı uygulamasının 2'inci aşamadan önce gerçekleşmesi tepkilere neden oldu.

Türkiye'de koronavirüs aşılamalarının başlamasıyla birlikte aşılama sürecinin adil bir biçimde yapılması tartışmaları sürerken, İsveç Kralı Kralı Carl Gustaf (74) ve Kraliçe Silvia Gustaf (77)  koronavirüs aşısı oldu. 

Avrupa'daki kraliyet aileleri aşı olmuştu 

Öte yandan Kral Carl ve Kraliçe Silvia Avrupa'daki koronavirüs aşısı alan en son Avrupalı ​​kraliyet ailesi oldu.

Stenhammar Şatosu'nda ilk doz koronavirüs aşısı olan Kral Carl ve Kraliçe Silvia'nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, kral ve kraliçenin ülkede 2'inci aşama olan 70 yaş ve üzerine aşılama uygulaması başlamadan aşı vurulması eleştirilere de neden oldu.

Ülkede 2'inci aşama olarak bilinen 70 ve üzeri yaştaki aşı uygulamasına bugün başlanacağı ifade edildi. 

ekran-resmi-2021-01-16-12-30-48.png

"Herkesin aşı olmayı tercih etmesini umuyorum" 

İsveç Kralı Kralı Carl Gustaf aşının ardından Instagram hesabından yaptığı açıklamada, "Kovid-19'a karşı aşılama şu anda ülkemiz genelinde yapılıyor. Bu zor dönemi birlikte ve bir an önce atlatabilmemiz için önümüzdeki aylarda aşı olma fırsatı olan herkesin aşı olmayı tercih etmesini umuyorum" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da kraliyet aileleri ne zaman aşı olmuştu?

Avrupa'daki Kraliyet ailelerinden 5 Ocak tarihinde ilk koronavirüs aşısı olan kişisi Danimarka Kraliçesi 2'inci Margrethe (80) oldu. 

Norveç Kralı 5’inci Harald (83) ve eşi Kraliçe Sonja (83) koronavirüs aşısını 14 Ocak'ta vuruldu.

İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth (94) ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in (99) 10 Ocak'ta  Windsor Sarayı'nda koronavirüs aşısı olmuştu.

DHA

 

Gündem