İklim kabusu yaklaşıyor: Yalnız 9 yılımız varmış

İklim kabusu yaklaşıyor: Yalnız 9 yılımız varmış

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, "İklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için 9 yılımız var" dedi.

ABD'nin Trump yönetiminin çekildiği Paris İklim Anlaşması'na resmi olarak bugün yeniden katılmasının ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de ortak bir açıklama yapan ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, iklim kriziyle mücadele için "agresif" önlemler gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı'nda videokonferans ile konuşma yapan Kerry, "Bilim adamları bize 3 yıl önce iklim krizinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için 12 yılımız olduğunu söylemişti. 3 yıl geçti ve şimdi sadece 9 yılımız var" dedi. 

Karbon salınımı azaltma çağrısı 

Küresel iklim krizini tetikleyen en önemli faktörlerden olan karbon salınmıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Kerry, ağaçlandırmanın 5 kat, yenilenebilir enerjiye geçişin 6 kat ve elektrikli araçlara geçişin 22 kat hızlandırılması gerektiğini belirterek, Çin, Rusya, Hindistan ve Japonya dahil dünyanı en fazla kirleten 17 ülkeye karbon salımını azaltmaya hız vermesi çağrısı yaptı.

Yeşil ekonomi vurgusu 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yeşil ekonominin daha fazla istihdam yaratacağını ve bu durumdan en fazla genç nüfusun yarar sağlayacağını söyledi. 

Dünya