Hulusi Akar'ın 'Roboski' yanıtı akıllara Erdoğan'ın sözlerini getirdi

Hulusi Akar'ın 'Roboski' yanıtı akıllara Erdoğan'ın sözlerini getirdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 20 Kasım tarihinde CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Roboski sorusuna verdiği yanıt akıllara dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında attığı tweeti getirdi.

Gök, Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığına bir soru yöneltti. Soruda, 28 Aralık 2011’de gerçekleşen ve hava saldırısı sonucu 21’i çocuk olmak üzere 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı’nın hâlen aydınlatılmadığı ifade edildi. Gök verdiği soru önergesinde, “Ailelerin ve orada yaşayan köylülerimizin, yurttaşlarımızın duygusal kopuşa uğramamaları açısından bu olayı aydınlatmak için bildiklerinizi kamuoyuyla paylaşmaya hazır mısınız?” sorusunu yöneltti.

Hulusi Akar'dan tek cümlelik yanıt

Buna karşılık olarak gelen Hulusi Akar imzalı tek cümlelik cevapta, “Olay vuku bulduğunda konu adli mercilere intikal ettirilmiş olup adli mercilerce ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan'ın sözleri akıllara geldi

Bu yanıt ise akıllara dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Ocak 2012 tarihli sosyal medya paylaşımını getirdi. Erdoğan o paylaşımında, “Ne Uludere'deki 34 vatandaşımızın, ne de Hrant Dink'in davası, geçmişte olduğu gibi, Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmaz, kaybolamaz.” ifadelerini kullanmıştı.

ekran-resmi-2020-11-25-18-52-31.png

Gündem