Hande Fırat: Emine Hanım orijinal yerine daha çok çakma çantalar kullanıyor

Hande Fırat: Emine Hanım orijinal yerine daha çok çakma çantalar kullanıyor

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Emine Erdoğan'ın orijinal marka çanta kullanmadığını, orijinal markalar yerine imitasyon tercih ettiğini yazdı.

 Charlie Hebdo dergisinin yayımladığı karikatür sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan fransız mallarını boykot etme çağrısı yapmıştı. Erdoğan'ın boykot çağrısına ilişkin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın fransız malı 50 bin dolarlık çantasını işaret ederek, "Sarayın bahçesinde yaksın" demişti.

Çanta tartışması devam ederken Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat bugünkü yazısında, Emine Erdoğan'ın çantalarını yazdı. Fırat, Emine Erdoğan ile ilgili, "Orijinal marka çanta kullanmamaya özen gösteriyor. Yani iddia edildiği gibi büyük rakamlara çanta alınmıyor. Daha çok yerli malını tercih ediyor. Orijinalin yerine çakma yani imitasyonlarını alıyor" bilgisini verdi.

Fırat'ın yazısı şöyle:

"Kaynaklarımdan bu konuda edindiğim bilgiler, sıfır atık projesine öncülük eden Emine Erdoğan’ın bu hassasiyetini çanta başta olmak üzere aksesuvarlarında da sürdürdüğünü gösteriyor. Bana aktarılan bilgiler ise şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan çantalara asla büyük paralar vermiyor.
Orijinal marka çanta kullanmamaya özen gösteriyor. Yani iddia edildiği gibi büyük rakamlara çanta alınmıyor. Daha çok yerli malını tercih ediyor. Orijinalin yerine çakma yani imitasyonlarını alıyor.
Tercihi daha çok geri dönüşüme imkân veren maddelerden çanta ve aksesuvarlar."

Çakma ürün kullanmak suç mu?

Suç olan taklit mal üretmek, satmak, ithal ve ihraç etmenin 3 yıla kadar hapis cezası var. Kanunda tüketiciler için ise herhangi bir yaptırım öngörülmüyor.

İlgili kanun maddesi:

"556 sayılı KHK Madde 61/A göre Ceza hükümleri ; Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır."