Türkiye'nin 10 günlük dezenfektan stoku kaldı
Ekleme: | Güncelleme: 14.03.2020 11:07

Türkiye'nin 10 günlük dezenfektan stoku kaldı

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı İmer Özer, Türkiye'nin 10 günden az kolonya ve dezenfektan stoğu kaldığını iddia etti.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak binlerce kişinin ölümüne sebep olan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla beraber hijyen malzemelerine talep arttı. Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı İmer Özer, dezenfektan ve kolonya üretiminin ana ham maddesi olan etil alkolde ithalata bağımlı olan Türkiye’nin 10 günden az stokunun kaldığı iddia etti.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, iç piyasa ile birlikte İtalya’dan da bu ürünler için büyük talep aldıklarını ancak stokların tükenmek üzere olduğunu açıklayan Özer, benzinde kullanılmayan alkolün kolonya ve dezenfektan üreticilerine aktarılmasını beklediklerini söyledi.

Özer şu ifadeleri kullandı:

“Benzine karıştırılan alkolün kolonya ve dezenfektan üreticilerine temin edilecek olması sektöre can suyu olacaktır. Ancak ellerinde ne kadar alkol olduğunu bilmediğimiz için çözüm olup olmayacağını bilmiyoruz. Pazartesiden itibaren üreticilere bu benzinde kullanılmayan alkolün aktarılmasını bekliyoruz.”

“Yerli üretim hızlandırılmalı”

Etil alkolün 10 Mart’ta bin 200 dolar olan ton fiyatının aynı gün içinde yüzde 100 artarak 2 bin 500 dolara yükseldiğini, şimdilerde ise bu rakamın 2 bin dolara düştüğünü aktan Özer, burada yerli üretime yönelik adımların hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Özer, kolonya ve dezenfektan jellerin içinde yer alan etil alkol ve carpobol maddelerinin tamamının ithal olduğunu ve özellikle jellerde carpabol’ün en önemli madde olduğunu dile getirdi. Jel yerine sıvı dezenfektan üretimi ile carpabol sorununun çözülebileceğini anlatan Özer, “Ancak etil alkol şart. Burada Türkiye ithalat bağımlısı. Bu ürünler sadece böyle kriz dönemlerinde çok fazla üretiliyor” diye konuştu.

“Sıvı sabun pompalarını atmayın”

Doktorların sık sık temizlik ve hijyene dair açıklamalar yaptığını ve üretimde sıkıntı yaşandığını dile getiren Özer, “Tüketiciler sıvı sabunlarda kullandıkları pompaları atmasınlar lütfen. Bu pompaların yüzde 80’i Çin’den yüzde 20’si Avrupa’dan geliyor. Sıvı sabun pompalarında da stoklar azaldı. Çin’de üretim durmuş vaziyette. Bunlar birkaç kez kullanılabilen ürünler” dedi.

Bakanlık 3 aylık karar aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün yaptığı açıklama ile benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını, böylece kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacının karşılanacağını kaydetti. Varank böylece, rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacının karşılanacağını aktardı.

Gündem