Türkiye İncirlik'teki Nükleer bombaları nasıl durdurdu?

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, İncirlik'te 50 adet termonükleer bomba bulunduğunu ileri sürdü. Pekin, bu bombaların nükleer bombalar ile değiştirildiğini iddia etti

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Türkiye İncirlik'teki Nükleer bombaları nasıl durdurdu?

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, İncirlik'te 50 adet termonükleer bomba bulunduğunu ileri sürdü. Pekin, bu bombaların nükleer bombalar ile değiştirildiğini iddia etti. Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'da geçtiğimiz günlerde Halk TV'de katıldığı Şaban Sevinç ile Basın Koridoru programında, İncirlik Üssü'nde ABD'nin nükleer bombası olduğunu açıkladı. İki Türk f4 uçaklarında da bombaların takılı olduğunu, iznimiz olmadan gitmesin diye de piste barikat koyulduğunu ifade etti.

2007-2011 yılları arasında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı görevini üstlenen Pekin, buradaki eski tip nükler bombaların 2017 yılında Hiroşima'ya atılanın bombalardan dört kat daha güçlü olan termonükleer bombalarla değiştirildiğini öne sürdü.

"İncirlik üssü aynı zamanda uçaktan atılabilen nükleer bombaların da depolandığı yerdir. Diğer taraftan İncirlik üssünde bölge için gelebilecek tugay çapındaki birliklerin silah, mühimmat, teçhizat ve malzemesinin depolandığı konteyner alanları mevcuttur" diyen Pekin'in Aydınlık'taki yazısının ilgili bölümü şöyle:

İncirlik üssündeki eski tip nükleer bombalar modern ve daha güçlü (Hiroşima'ya atılanın dört katı) termonükleer bombalarla değiştirilmiştir. Bu işlem 2017'de tamamlanmış olup, miktarı 50 civarındadır. İncirlik üssü geçmişte casus uçakların, Ortadoğu'ya müdahale etmekte kullanılan uçak ve birliklerin, bunların lojistik desteğinin sağlandığı üs olmakla birlikte, Kuzeyden Keşif Harekâtının da 12 yıl boyunca yürütüldüğü üs bölgesidir. Günümüzde de ABD'nin ve koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'a yönelik operasyonlarının ana üssü konumundadır.

ABD'nin Türkiye'deki diğer üssü Malatya, Kürecik'teki füze savunma radar üssüdür. Bu radar üssü ABD'nin yıldız savaşları projesi kapsamında balistik füzeleri tespit ve havada iken imhasını öngören birbiriyle ve uydularla irtibatlı radar ağları, karada, uzayda ve füze savunma füzeleri taşıyan AEGİS sınıfı gemilerde yerleştirilmiş füzelerden oluşuyor. Şimdi bunlara denizaltılardan atılan füzeler de dahil edilmeye çalışılıyor. Kürecik böyle bir sistemin parçası… İran'a ve Rusya'ya yönelik, İsrail'deki aynı tip iki radarla ve Almanya Ramstayn Üssündeki ana merkezle irtibatlı bir radar. Türkiye'nin hava savunmasından çok İsrail ve ABD'nin hava savunmasına hizmet eden bir sistem.

ABD'nin onunla irtibatlı çok sayıda ülkede olduğu gibi Türkiye'de de ODC-T diye askeri faaliyetlerinin koordine edildiği, yürütüldüğü bir teşkilat bulunmaktadır. Bu kuruluşun başında ABD Hava Kuvvetlerinden bir Tümgeneral bulunmaktadır. Ankara'da konuşlu olup eski ismiyle JUSMMAT'ın devamıdır. Tümgeneral Türkiye'deki ABD askeri personelinin de komutanıdır.

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ HALK TV'DE AÇIKLAMIŞTI

Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'da geçtiğimiz günlerde Halk TV'de katıldığı Şaban Sevinç ile Basın Koridoru programında, İncirlik Üssü'nde ABD'nin nükleer bombası olduğunu açıkladı. İki Türk F4 uçaklarında da bombaların takılı olduğunu, iznimiz olmadan gitmesin diye de piste barikat koyulduğunu ifade etti.

Elekdağ'ın o açıklamaları..