Türkiye hasta yatağı ve doktor sayısında sonlarda: "Ani bir taleple sistem çökebilir"

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, yeni tip coronavirüs salgınıyla ilgili hazırladığı raporda Türkiye'nin hasta yatağı ve doktor sayısında son sıralarda olduğunu belirterek "Abi bir talepte sistem çökebilir" uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 20:36
Türkiye hasta yatağı ve doktor sayısında sonlarda: "Ani bir taleple sistem çökebilir"

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, yeni tip coronavirüs salgınıyla ilgili “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” adıyla bir rapor hazırladı. Raporda, Türkiye'nin bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından 2.8 ile sondan 9. sırada olduğunu, OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından ise son sırada olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Taşçıer, raporunda şunlara dikkat çekti:

  • Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.
  • OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.
  • Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır. 
  • OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

Taşçıer, coronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi.