TOGO ikiz kulelerinde Mimarlar Odası denetimine gelmeden ruhsat alınmış

TOGO ikiz kulelerinde Mimarlar Odası denetimine gelmeden ruhsat alınmış
Mimarlar Odası, Togo ikiz kulelerinin arkasındaki teknik ve rant sürecinde Mimarlar Odasını devreden çıkartmak için öncesinden hazırlık yapıldığını bildirdi.

Ankara’nın gündeminden düşmeyen TOGO ikiz kulelerinin arkasındaki süreçler birer birer dökülürken davayı açan ve binanın mühürlenmesi davasını kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, emsal artışının ve kent suçuna dönüşen Togo ikiz kulelerinin arkasındaki teknik ve rant sürecinde Mimarlar Odasını devreden çıkartmak için öncesinden hazırlık yapıldığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Togo İkiz kulelerinin Mimarlar Odası denetimine gelmeden, 24.04.2017 tarihinde yenileme ruhsatı aldığını ifade ederek, “Ranta karşı mücadelede ruhsat vermeden önce, Mimarlar Odası onayından geçtiğine dair belgenin aranması zorunluluktur. Belediyeler Mimarlar Odası onayı olmadan projelere ruhsat vermemelidir” dedi.

Yok böyle bir rant: Togo ikiz kulelerine Ankara’nın en yüksek rantı verildi

Candan şöyle devam etti:

“İktidar Mimarlar Odası’nın proje mesleki denetimini kaldırmaya çalışarak, denetimsiz bir ortamda istediği rant yapılarına ruhsat vererek, inşaatların başlamasının önünü açıyor, sonrasında dava devam ederken inşaatta bitiyor. Togo ikiz kulelerinin ruhsatı verilmeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi proje onayı aransaydı. Biz bu onayı zaten vermeyecektik ve ruhsat alamayacaktı ve plan davası devam ederken inşaat başlamayacaktı. Ancak iktidar tüm belediyelerine ‘Mimarlar Odası onayı istemeyeceksiniz’ diye genelge yayınladı, yönetmelik çıkarttı. Mesleki denetim yaptırmamanın 6235 sayılı TMMOB kanuna aykırı olduğu ise açılan davalarla kesinleşti. Hukuksuzluk bu süreçte de iktidar belediyelerinde işledi. 

Çizilen her proje Mimarlar Odasına denetime gelmesi gerekiyor ancak bunu iktidar engelliyor. Mimarlar Odası, metrekaresine bakmaksızın 300 TL hizmet karşılığında mimari projeyi, mimar mı çizmiş? Çizim standartlarına uymuş mu? Şehircilik ve esaslarına uygun bir yerde mi yapılmış? Tüm bunları denetliyor. Metrekaresi 25 binin üzerinde olan yapılarda ise çevresel etki değerlendirmesi yaparak rapor hazırlıyor ve kente getireceği yükleri, çevresel etki, yer seçimi, ulaşım, iklim, ısı, engelliler vb açısından raporlar hazırlayarak projeye şerh düşüyor, yani yapılan her mimari projeyi mesleki ve toplumsal denetimden geçiriyor. ‘Gereğini yerine getirin bu sürece izin vermeyin’ diye hazırladığı ÇED raporunu da ruhsat aşamasında değerlendirmek üzere belediyelere, bakanlıklara ve valiliklere gönderiyor. Planlama sürecinde açtığımız dava var ise gelen mimari projelere bu işlemlerin hepsi yapılıyor ancak projenin mesleki denetim onayı yapılmıyor. İktidar bu denetim sürecinden mimarlar odasını çıkartarak, üyelerimiz üzerinde baskı yaparak, hem rantsal süreci proje denetimi dışına çıkarttı hem de, kentsel ranta ve onun ilişkilerine karşı mücadele veren Mimarlar Odası’nın bütçesini daraltarak mücadeleyi durdurmaya çalıştı. Mahkemenin Togo ikiz kulelerini mühürleme kararı aşamasında Togo İkiz Kuleleri bize mesleki denetim onayına geldi, mesleki denetim yapmadık, ÇED raporu hazırlanıyor. TOGO ikiz kulelerinin proje detayları incelendiğinde, yok böyle bir rant TOGO ikiz kulelerine Ankara’nın en yüksek rantı verilmiş demekten kendimizi alamadık. “

Candan, TOGO ikiz kuleleri ile ilgili proje detaylarını ve fazladan verilen alanları ve metrekareleri de şöyle açıkladı:  

“TOGO İkiz kuleleri 3 bloktan oluşuyor A blok:36 Kat, B blok:36 kat, C blok 10 kattan oluşmakta. Kule olan A ve B blokları ofis, C blokta ise 1.2.3.4 Bodrum katlar AVM dükkân ve sosyal tesislerden oluşmakta. Verilen emsale göre kullanılacak metrekare 25372 metrekaredir. Ancak o kadar emsal dışı metrekare hakkı verilmiş ki , bugüne kadar böyle bir emsal dışı rant verildiği başka bir yerde görmedik. 120 bin metrekare inşaat yapılıyor. 1.2.3.4. bodrum katlar ticaret ve dükkân ve sosyal tesisler ekstra metrekare olarak veriliyor. Ortak alanlar, kat holleri, kat koridorları, yangın merdivenleri, çöp toplama odaları, kolonatlar, iç bahçeler, kat bahçeleri, balkonlar, teraslar süs havuzları, giriş saçakları sosyal tesis, spa, sauna, hamam, açık-kapalı yüzme havuzu, kuaför mescit, kafeterya, kafe, çamaşırhane, toplantı salonu, yemekhane vb alanlar yapılabilir bunlarda 25372 metrekareye dahil edilmiyor. Ortaya 120 bin metrekarelik inşaat çıkıyor. Bu kadar rantı da 32 derslikli okul karşılığında veriyorlar.  Kentin sistematiği bozuluyor, ulaşım alt yapısı tıkanıyor. Bu iş daha bitmedi kente yapılan bu haksızlığın ve fazladan kazanılan her bir liranın hesabını verecekler.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Etiketler :