TCDD, LPG Taşıyacak

TCDD, LPG Taşıyacak
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK), TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü'ne, demir yolu ile sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) taşıma lisansı verildi.

Türkiye otogaz tüketimi ve otogazlı araç ve istasyon sayısı bakımından dünyanın en büyük LPG pazarlarından biri konumunda. Türkiye'de LPG piyasasında taşıma faaliyeti gösteren 45 LPG taşıma lisansı sahibi firma bulunuyor.

Lisans sahiplerinin 39'u boru hattı, 5'i deniz yolu taşımacılığı alanında faaliyetlerini sürdürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü, demir yolu ile LPG taşıma faaliyeti yapmak üzere EPDK'ya lisans başvurusunda bulundu.

EPDK LPG Piyasası Dairesi Başkanlığı'nın inceleme ve değerlendirmelerinin ardından TCDD'ye demir yolu ile LPG taşıma lisansı verildi. Lisansla birlikte Türkiye'de ilk kez demir yolu ile LPG taşıma faaliyeti lisanslandırılmış oldu. TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü, taşıma lisansı kapsamında 60 bin 83 ton taşıma kapasiteli 966 vagon ile ülkenin dört bir yanına LPG taşıma hizmeti verecek.

Kaynak:DHA