Tampon bölgede son durum: Edirne Valiliği sınırı geçen göçmen sayısını açıkladı

Edirne Valiliği, 27 Şubat Perşembe gününden itibaren Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden Edirne’ye gelerek Avrupa’ya geçen sığınmacı sayısının 147 bin 132’ye yükseldiğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 13:22
Tampon bölgede son durum: Edirne Valiliği sınırı geçen göçmen sayısını açıkladı

Edirne Valiliği, Edirne'den Yunanistan'a geçiş yapan sığınmacı sayısı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

27 Şubat Perşembe gününden itibaren Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden Edirne'ye akın eden ve Avrupa Birliği topraklarına geçen göçmen sayısının 147 bin 132 olduğu duyurdu.

Valilik tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

2019 yılı içerisinde Edirne il sınırlarında; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile sınır birlikleri tarafından 126.827 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Yakalanan bu göçmenler Edirne İl Merkezinde bulunan Geri Gönderme Merkezine alınarak, işlemlerinin tamamlanmasını müteakip Ülkemizin diğer şehirlerindeki Geçici Barınma ve Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmiştir.

 

27 Şubat 2020 tarihinde Ülkemizin çeşitli bölgelerinden yola çıkarak, Edirne ili üzerinden Yunanistan’ın 204 Km’lik sınır hattına doğru yoğun bir göçmen akını başlamıştır. Bu sınır hattının 192 Km’lik bölümünü Meriç Nehri, 12 Km’lik bölümünü de kara sınırı oluşturmaktadır. Bu sınır hattında, 4’üncü ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlıklarına bağlı, 8 Bölük ve 23 Karakol bulunmaktadır. Sınır karakol ve birlikleri kendi sorumluluk alanlarında meydana gelen geçişlere ait sayısal verileri, üst birlik ve komutanlıkları aracılığıyla Edirne Valiliği’ne bildirmektedir.

 

27 Şubat 2020 tarihinden bu güne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan’a;  4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55.904 ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91.228 olmak üzere, toplam 147.132 düzensiz göçmen geçiş yapmış olup, geçişler halen devam etmektedir.

 

Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından düzensiz göçmenlere yönelik gaz, sis ve ses bombalarıyla plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler sonucu, 3 göçmen hayatını kaybetmiş, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edilmiş, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise halen devam etmektedir.  Ayrıca bu süre zarfında 7.096 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş ve tıbbi yardım almış olup, 1.581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapılmıştır.

 

Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan ve hayatını kaybeden 4 göçmen ile ilgili kendileri ve/veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuş, aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip edilmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.