Sur Şehitlerine Veda...

Sur Şehitlerine Veda...
DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin tuzakladıkları bombayı patlatması sonucu çöken binanın enkazı altında kalarak şehit olan askerlerden Üsteğmen Enes Demir ve Astsubay Kıdemli Çavuş Doğukan Tazegül'ün cenazeleri,...

DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin tuzakladıkları bombayı patlatması sonucu çöken binanın enkazı altında kalarak şehit olan askerlerden Üsteğmen Enes Demir ve Astsubay Kıdemli Çavuş Doğukan Tazegül'ün cenazeleri, Ankara Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenle son yolculuklarına uğurlandı.

Şehit Üsteğmen Demir'in evlilik hazırlığında olduğu Hollanda uyruklu kız arkadaşı Eliana törene siyah başörtüsüyle katıldı. Şehit Üsteğmen Demir'in Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 2 ay önce çıkan çatışmada yüzünden yaralandığı, ancak gazilik beratını, "Bu kadar yarayla gazi olunmaz" diyerek kabul etmediği ortaya çıktı.

Diyarbakır Sur'da şehit olan Piyade Üsteğmen 27 yaşındaki Enes Demir ve Piyade Astsubay 24 yaşındaki Doğukan Tazegül için Ankara Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi. Öğlen namazının ardından düzenlenen cenaze törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kuvvet komutanları, askerler, şehitlerin yakınları katıldı. Tören alanına alınmayan bazı vatandaşlar, güvenlik görevlilerine nüfus cüzdanlarını göstererek tepkilerini dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, şehit yakınlarının yanına giderek taziyelerini iletti.

Cenaze namazında şehit askerlerin babaları güçlükle ayakta dururken namaz sonrası Başbakan Davutoğlu, şehit Üsteğmen Demir'in babası Ahmet ve şehit Astsubay Tazegül'ün babası Yener'in elini bir an olsun bırakmadı. Törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve İçişleri Bakanı Efkan Ala çelenk gönderdi.

İKİ AY ÖNCE GAZİLİK BERATINI KABUL ETMEDİ

Şehit Üsteğmen Enes Demir'in iki ay önce Cizre'de çıkan bir çatışmada yüzünden yaralandığı ancak gazilik beratını, "Bu kadar yarayla gazi olunmaz" diyerek reddettiği ortaya çıktı. Devre arkadaşları şehit subayın ardından, "Devremizin en iyi subayıydı, O örnek bir askerdi" diye gözyaşı döktü.

Şehit Enes Demir'in Hollanda uyruklu kız arkadaşı Eliana ile evlilik planları yaptığı ve birkaç ay sonra evlenmeyi düşündüğü de öğrenildi. Eliana, siyah başörtüsüyle törene katılarak, gözyaşı döktü.

ŞEHİT ANNE VE BEBASININ FERYADI

Şehit Üsteğmen Demir'in anne ve babasının feryatları, törene katılanların yüreklerini dağladı. Şehit babası Zekeriya Demir, Kocatepe Camii'ne girdiği sırada, "Ben şehit babasıyım. Sarı saçlım, sarı sakallım. Gururluyum kardeşlerim. Dimdik gitti ve girdi o binaya" diye feryat etti.

Şehidin annesi Meliha Demir de Türk bayrağına sarılı tabutların geçirilişi sırasında, "Bayrak yakışmış bakın, ne güzel olmuş benim oğluma, yiğidime. Paçavra parçası yok, bayrak var bayrak. Al kırmızı şerefli Türk bayrağı var üzerinde. Paçavrayla değil şerefli bayrağıyla gitti. Dimdik ayaktayım. Kimse koluma bile girmedi. Evladım hakkını helal et" dedi.

ŞEHİDİN VASİYETİ YÜREKLERİ DAĞLADI

Şehit Astsubay Tazegül'ün cep telefonunda çıkan vasiyeti gereği, tabutunun başına bordo beresi yerleştirildi.

Şehidin vasiyetinde şu ifadeler yer aldı:

"Bana bir şey olursa kimse üzülmesin. Benim burada neden olduğumu unutmayın. Allah yolunda cihat, vatan ve Türk milletinin bütünlüğü içindir. Benim ve burada görevde bulunan herkesin amacı aynıdır. Bana nasip olursa eğer inşallah savaşırken olur da içim ve geride beni sevenlerin içi rahat olur. Arkamdan ağıt yakmayın, bağıra çağıra kesinlikle ağlamayın. Dünya hayatı çok kısa elbet herkes döndürülecektir. Benim rahat uyumam için arkamdan güzel dualar edin. Kuran-ı Kerim okuyun. Tabutumun baş kısmına bordo beremi koyun. Canım sevgilim, canım annem, canım babam, canım kardeşim, ben hep sizlerin yanında olacağım üzülmeyin lütfen. Benim çok hakkım geçti herkese, herkesi çok üzdüm yaptığım yanlıştan dolayı, hepiniz haklarınızı helal edin."

Cenaze töreninin ardından bazı vatandaşlar Başbakan Davutoğlu'na, "Hainleri temizleyin Başbakanım" diye seslendi.

Şehitler Demir ve Tazegül'ün cenazeleri, törenin ardından Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.