Sözleşmeleri Yenilenmeyen Akademisyenlerden Üniversiteye Tepki

Sözleşmeleri Yenilenmeyen Akademisyenlerden Üniversiteye Tepki
MERSİN'de Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener ve Yrd. Doç. Dr. Yasemin Karaca, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza attıkları için Mersin Üniversitesi yönetiminin sözleşmelerini uzatmadığını ileri sürdü.Eğitim-Sen Şubesi'nde...

MERSİN'de Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener ve Yrd. Doç. Dr. Yasemin Karaca, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza attıkları için Mersin Üniversitesi yönetiminin sözleşmelerini uzatmadığını ileri sürdü.

Eğitim-Sen Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener ve Yrd. Doç. Dr. Yasemin Karaca, bildirinin yayınlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini hedef alan konuşmalar yapıp üniversitelere ve YÖK'e 'Soruşturma açın' diye talimat verdiğini hatırlattı. Mustafa Şener, "YÖK hemen üniversitelere yazı gönderdi 'İmzacılara yönelik gerekeni yapın' diye. Bizim üniversitede resmi soruşturma açılmamasına rağmen, bunu beklemeden süresi dolan sözleşmelerimizi uzatmayarak kamu üniversiteleri içerisinde bir ilke imza attı. Şu ana kadar kamu üniversiteleri içerisinde ilk olarak Mersin Üniversitesi'nde 2 akademisyenin ilişiği kesildi. Tam bir cadı avı hüküm sürüyor" diye konuştu.

Yasemin Karaca ise bildirinin barışa yönelik içeriğe sahip olduğunu savunarak şunları söyledi:

"Oraya attığımız imza, bundan bir kaç yıl önce hükümet yetkilileri, akil insan heyetindeki insanlar ve birçok köşe yazarının dile getirdiği, ifade ettiği söylemlerin neredeyse hemen hemen hepsi o metinde yer alıyor. İnsanların ölmemesi, yeniden çözüm sürecine geçilmesi, barış olması yönünde hazırlanan o metne bir şekilde katılıyor olmak. Akademinin gereği bunu söyleyebilmektir. Ben ve arkadaşlarım bu amaçla imzaladık. Ama öyle bir noktaya getirildi ki, öyle bir faşizan bir uygulama ortaya çıktı ki, söylenen metnin içeriği vatan hainliği gibi ele alındı, sert dille hedef gösterildi. Akademisyenlere yönelik akademideki cadı avı bu süreçle başlamıştır."

Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu da ilişik kesme ile ilgili yürütmeyi durdurma davası açacaklarını ve hukuki sürecini yakından takip edeceklerini söyledi.