SON HABER: Bilim her zamanki gibi haklı çıktı, çadır kent apar topar tahliye edildi

Diyarbakır’da kuvvetli sağanak yağış nedeniyle Dicle nehri kıyısına kurulan çadır kent su taşkını ve ani sel baskını riskine karşı tahliye edildi. Oysa daha önce çadır kentin olası sel, su baskını ve barajlardaki su seviyesinin yükselme ihtimali nedeniyle yanlış yere kurulduğuna dair kentteki STK’lar önemli uyarılarda bulunmuştu.

Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bunun aksini iddia etmişti.

Diyarbakır'da dün öğlen sonra başlayıp akşam saatlerine kadar devam eden kuvvetli sağanak yağış yaşamı felce uğrattı.

bilim4.jpeg

TMMOB UYARDI AMA DİKKATE ALAN OLMADI

AFAD ve meteorolojinin yağışların kentte gece saat 24.00'e kadar devam edeceğini açıklamasından sonra depremzedeler için Diyarbakır'ın Silvan İlçesi karayolu üzerindeki Dicle nehri kıyısına kurulan çadır kentte apar topar tahliye edildi.

Üniversite köprüsünün hemen kenarında nehir kıyısına kurulan çadır kentle ilgili TMMOB ve kentteki tüm STK'lar bu bölgenin yanlış olduğunu, her yıl bahar ayı ile birlikte burada su seviyesinin yükseldiğini, olası sel ve su taşkınları ile baraj kapaklarında bir olumsuzluk yaşanması halinde depremzedelerin olumsuz yönde etkileneceklerine dair hayati önemde uyarılarda bulundu ve bundan derhal vazgeçilmesinin altı çizildi.

Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, olası yangın riskine karşı bu bölgeyi özellikle seçtiklerini savundu.

bilim.jpeg

450 AİLE APAR TOPAR TAHLİYE EDİLDİ

Meteorolojinin yağışların etkisini artıracağı uyarısından sonra olası su baskını, nehirde su seviyesinin yükselme riskine karşı nehir kıyısına kurulan 4200 çadırdan oluşan çadır kent bugün akşam saatlerinde apar topar tahliye edildi.

Alınan tüm önlemlere rağmen çok sayıda çadır yağmur sularıyla doldu. Valilik kararıyla tahliye edilen aileler bu kez de Kızılay'a ait rehabilitasyon merkezine geçici olarak yerleştirildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, çadır kentte barınan depremzedelerin, meteorolojik veriler ışığında tedbir amacıyla geçici süreliğine Yeşilay Rehabilitasyon Merkezine yerleştirilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Vatandaşlarımızın tahliyeleri valiliğimiz koordinesinde ilgili kurumlarımızca devam etmektedir. Hava şartlarının normalleşmesinin ardından vatandaşlarımızın tekrar çadır kente yerleşmeleri sağlanacaktır. Hâlihazırda, çadır kentimizde herhangi bir sel baskını veya taşkın riski bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın can güvenliği ve en iyi şekilde barınmalarını sağlamak üzere çalışmalarımız titizlikle devam edecektir” denildi.