Sokak Hayvanlarının Kışla Mücadelesi

Sokak Hayvanlarının Kışla Mücadelesi
DOĞU Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan kar yağışı ve Sibirya soğukları insanlar kadar hayvanları da etkiledi. Kars'ta sayıları her geçen gün artan köpekler sokaklarda yiyecek arıyor.Ağır kış koşullarının yaşandığı...

DOĞU Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan kar yağışı ve Sibirya soğukları insanlar kadar hayvanları da etkiledi. Kars'ta sayıları her geçen gün artan köpekler sokaklarda yiyecek arıyor.

Ağır kış koşullarının yaşandığı Kars'ta kar ve soğuk hava nedeniyle hayvanlar yiyecek bulmakta zorluk çekiyor. Köylerden getirilerek kent merkezine bırakılan ve bu nedenle sayıları gün geçtikçe artan sokak köpekleri kış mevsimlerinde açlıkla baş başa kalıyor. Çöplük, cadde ve sokaklarda gezinen hayvanlar yiyecek arıyor. Sevimli halleriyle de dikkat çeken köpekler poşetlerle çöp atmaya gidenlerin peşine düşüyor. Çöplüklerden beslenmeye çalışan köpeklerin durumunu gören hayvan severler, evlerin önüne sokak hayvanları için yiyecek bırakılmasını istedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Polat ise son zamanlarda kentin birçok noktasında varlıklarını iyiden iyiye hissettirmeye başlayan sokak hayvanlarına yönelik, belediye tarafından çalışmalar yürütüldüğü söyledi. Kentte 5 personel ile 200 kapasiteli geçici bakım evinin mevcut olduğunu, fakat yeterli olmadığı için yeni projenin üretilerek ihale aşamasına geldiği kaydeden Polat, "Köyden kente gelişi güzel sürekli hayvan naklinin önüne geçilmesi, caydırıcı tedbirlerin alınması ve sorumlu kuruluşların bu konu hakkında tedbir alması gerekmektedir" diye konuştu.