Silopi’de Şoförlerin Eylemine Polis Müdahalesi

Silopi’de Şoförlerin Eylemine Polis Müdahalesi
Şırnak’ın Silopi İlçesi ile Irak arasında yolcu taşımacılığı yapan şoförler, sınırın diğer tarafından Kürt yetkililerin kendilerini 4 gün keyfi olarak beklettiği gerekçesiyle yol kapatıp basın açıklaması yapmak...
Şırnak’ın Silopi İlçesi ile Irak arasında yolcu taşımacılığı yapan şoförler, sınırın diğer tarafından Kürt yetkililerin kendilerini 4 gün keyfi olarak beklettiği gerekçesiyle yol kapatıp basın açıklaması yapmak istedi.
Şoförlerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis, şoförleri dağıtmak için gaz bombası kullandı.

Silopi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı üzerinden Kuzey Irak’a yolcu taşıyan şoförler, Halil İbrahim Gümrük Kapısı'nda, Kuzey Iraklı yetkililerin kendilerini 4 gün boyunca keyfi olarak beklettiğini iddia ederek Silopi Dörtyol Kavşağı'nda protesto eylemi gerçekleştirdi. İki araç ile yolu kapatıp basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Polis, dağılmayan gruba tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Şoförler, kamyonların arasından kaçarak dağılırken başka bir grup polis araçlarını taş yağmuruna tuttu. Yola lastikler ile barikat kuran göstericileri polis, biber gazı ve tazyikli su ile dağıtmaya çalıştı.

Müdahale sırasında bazı gazetecilerin kamera ve fotoğraf makineleri hasar görerek kullanılmaz hale geldi.