Şanlıurfa'da ayyuka çıkan rüşvet iddiaları Meclis'e taşındı

Şanlıurfa'da ayyuka çıkan rüşvet iddiaları Meclis'e taşındı
CHP'li Tanal, Şanlıurfa İl Göç İdaresi'ne ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Bir çalışanın hesabına 3 bin doların yatmasıyla ayyuka çıkan rüşvet iddialarını Şanlıurfa İl Göç İdaresi’ndeki yetkilileri yalanladı.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nde çalışan personellerin banka hareketlerinin incelenmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Tanal verdiği soru önergesinde Şanlıurfa İl Göç İdaresi’ndeki yetkililerin rüşvet aldığını iddia etti. Ancak il göç idaresi bu iddiaları reddetti.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, iddiaların nedeninin il göç idaresinde çalışan İhsan Altun adlı yetkilinin hesabına, sonradan Türkiye vatandaşlığı almış bir kişinin dolarla para göndermesinden kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Altun ise kendisine para gönderildiğini doğrularken bunun ticaret amaçlı olduğunu ifade etti.

Çok sayıda iddia ortaya atıldı

Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nde çalışan İhsan Altun’un hesabına özel bir bankadan 3 bin dolar EFT yapıldı. Bu parayı gönderen ise Mahmut Bunni adında bir isimdi.

Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar bu paranın Altun’a gönderilme sebebini ise birçok iddiaya dayandırıyor: İl göç idaresindeki işlerini kolay yaptırmak için, vatandaşlık almak için...

'3 ay süren bir ticaret işiydi'

Söz konusu iddialar ve kendisine gönderilen 3 bin dolarla ilgili soruya yanıt veren İhsan Altun, “Mahmut Bunni adlı kişi Türkiye vatandaşı. Suriye uyruklu mu değil mi bilmiyorum. Hesabıma para gönderildiği doğru. Ancak bu para tamamen kendi yaptığım işle alakalı. Mahmut Bunni’yi tanımıyorum. Çok sevdiğim bir arkadaşımla iş yaptık. Bu arkadaşımın da ortağı Mahmut Bunni. Yaptığımız ticaret işi karşılığında bu para bana gönderildi. Paranın il göç idaresiyle hiçbir ilgisi yok. Nitekim bu işi de sonlandırdık. 3 ay süren bir ticaret işiydi.

Tanal'dan Soylu'ya sorular

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya konuyla ilgili bir soru önergesi verdi.

Tanal, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları sordu:

- Şanlıurfa merkezli olarak Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığı başvurularında kolaylık sağlandığı, Türk vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu konusunda sizlere ulaşan herhangi bir ihbar var mı? Varsa gereği yapıldı mı?

- Suriyeli sığınmacılara para karşılığı Türk vatandaşlığını kazandırma vaadinde bulunan bir çete var mı? Şayet varsa bu çetenin arasında kamu görevlileri var mı? Söz konusu çetenin mensupları arasında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı, göç idaresi müdürlükleri, il göç idaresi personeli, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri personeli bulunmakta mıdır?

- Türk vatandaşlığı başvurusu olumsuz sonuçlanan Suriyeli sığınmacı sayısı kaç?