Prof. Ahmet Ercan: Türkiye’de yüzlerce gizli kırık var. Bu nedenle, kimi zaman 'Yeni bir kırık bulundu’ denir” dedi.

Prof. Ahmet Ercan: Türkiye’de yüzlerce gizli kırık var. Bu nedenle, kimi zaman 'Yeni bir kırık bulundu’ denir” dedi.
Prof. Ahmet Ercan: Türkiye’de yüzlerce gizli kırık var... Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Türkiye’de yüzey izi olmayan, gizli, yüzlerce jeofizik kırık vardır. Bu nedenle, kimileyin ‘Yeni bir kırık bulundu’ denir” dedi.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, zaman zaman deprem bilimcilerin dile getirdiği “yeni bir kırık bulundu” açıklamalarının dayanağını açıkladı. Ercan, Türkiye’de yüzey izi olmayan, gizli, yüzlerce jeofizik kırık bulunduğunu belirtti.

kirk.jpeg

Prof. Dr. Ahmet Ercan, durumu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle anlattı:

“Kırık (fay), Jeofizik olarak; artçı depremlerin dış odaktan doğru kümeleştiği kuşaktır. Jeolojik olarak ise yüzeydeki yırtılma izidir. Her jeofizik süreksizliğin (kırığın) yüzeyde izi bulunmayabilir. Kaldı ki, eğer özenle bakarsanız, depremcik odak derinlikleri DAK ile KY’nda 0-10 km sığ iken, çatal yapmış Savrun Kırığında 20-25 km’ye derinleşmektedir. Yüzey birimlerinin yoğruk olduğu yerlerde kırık yüzey izi bırakmayabilir. Kaldı ki, Türkiye’de yüzey izi olmayan, gizli, yüzlerce jeofizik kırık vardır. Bu nedenle, kimileyin ‘Yeni bir kırık bulundu’ denir.”