PKK'dan Boru Hattına Saldırı!

PKK'dan Boru Hattına Saldırı!
PKK, İdil'de Kerkük - Ceyhan boru hattına saldırı düzenledi.ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Ceyhan boru hattına 25 Şubat günü PKK tarafından saldırı düzenlendiğini ve petrol akışının durdurulması nedeniyle...

PKK, İdil'de Kerkük - Ceyhan boru hattına saldırı düzenledi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Ceyhan boru hattına 25 Şubat günü PKK tarafından saldırı düzenlendiğini ve petrol akışının durdurulması nedeniyle yangın çıkmadığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "25 Şubat 2016 tarihinde İdil İlçesinde bulunan boru hattının yaklaşık 65,4. kilometresinde terör örgütü tarafından patlama gerçekleştirilmiştir. Petrol akışının durdurulması nedeniyle yangın yaşanmamıştır. Sevkiyatın en kısa zamanda tekrar başlatılması öngörülmektedir" denildi.

"SEVKİYATIN EN KISA ZAMANDA TEKRAR BAŞLATILMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR"

Enerji Bakanlığı, Kerkük-Ceyhan boru hattında yaşanan patlama ve sevkiyattaki son duruma ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, boru hattının güvenliği için gerekli önlemlerin alındığı belirtilerek şöyle denildi: "Kerkük-Yumurtalık boru hattı üzerinden Irak'tan ülkemize gerçekleştirilmekte olan ham petrol sevkiyatı, terör örgütü PKK'nın sabotajları ve alınan geçici güvenlik tedbirleri çerçevesinde 17 Şubat 2016 tarihinde durdurulmuştu. Son olarak 25 Şubat 2016 tarihinde İdil İlçesinde bulunan boru hattının yaklaşık 65,4. kilometresinde terör örgütü tarafından patlama gerçekleştirilmiştir. Petrol akışının durdurulması nedeniyle yangın yaşanmamıştır. Ancak 40" ve 46" çapındaki borularda hasar meydana gelmiştir. Ayrıca güvenlik güçlerimiz hat üzerinde birden fazla noktada bombalı düzenek tespit etmişlerdir. Yaşanan gelişmeler terör örgütünün bölgesel istikrarı ve işbirliklerini hedef almak için her tür girişimde bulunabileceğini, uluslararası ticaret için büyük bir tehdit olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin en önemli gelir kaynağı olan Kerkük-Yumurtalık petrol hattına yapılan bu saldırılar, terör örgütü PKK'nın bölgedeki Kürtlerin refahı ve geleceği için en büyük engel olduğunu ispat etmiştir. Boru hattında yaşanan hasarın ivedilikle giderilmesi için çalışmalar başlatılmış, hattın güvenliği için de gerekli önlemler alınmıştır. Sevkiyatın en kısa zamanda tekrar başlatılması öngörülmektedir"