Öztrak: Özünü tutmayan Erdoğan ne yapar? Gözyaşı döker

Öztrak: Özünü tutmayan Erdoğan ne yapar? Gözyaşı döker
CHP Parti Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

CHP Parti Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Öztrak'ın sözlerinin satırbaşları şöyle oldu:

Merkez Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. Kurulumuzun gündeminde; Milletin cebini, tenceresini boşaltan hayat pahalılığı, İşten çıkarma yasağının sonlanmasıyla, Vahameti artan işsizlik tsunamisi,

Devletin kurumlarını çürüten yönetim anlayışı, Kokusu arşı kaplayan yolsuzluklar, İdlib başta olmak üzere, Yakın bölgemizde artan jeo-stratejik riskler, Bu riskler karşısında savrulan dış politikamız, Ve tüm bu sorunları aşmak için, Yapılması gerekenler var.

Kira artışları

Eylül ayı, ailelerimiz için dert ayıdır. Okulların açılmasıyla beraber, Kıyafet, kırtasiye harcamaları, Ailelerin belini büker. Evlatları üniversite kazanan, Üniversitede okuyan ailelerimizin, Yurt sorunu, kira derdi artar. Bir de üstüne mutfaklardaki yangının harareti biner, Geçim derdi dayanılmaz olur.

Bu yıl, Fahiş kira artışları milletimizi bezdirmiş. Partimize şikâyet telefonları yağıyor. Veriler bunu doğruluyor. Kiralık ve satılık konut ilanlarının verildiği, Bilinen bir internet sitesinin Hazırladığı endekse göre, Son bir yılda, kiralar; İstanbul’da yüzde 51, Ankara’da yüzde 32,, İzmir’de yüzde 31, Adana ve Antalya’da yüzde 50, Mersin’de yüzde 64. Kayseri’de yüzde 54.Konya’da yüzde 34 artmış.

Özellikle büyük şehirlerimizde kira artışları, Resmi enflasyon rakamını katlıyor. Pandemiyi borçla aşmak için verilen krediler, Konut piyasasında büyük bir balona neden oldu. Bu da kiralara yansıyor. Avrupa’da konut fiyatları en hızlı artan ülke Türkiye...

Devlet yurtlarına başvuru tarihi dün akşam sonlandı. Üniversiteler gelecek hafta açılıyor. Bu gecikme aileler ve öğrenciler için ciddi bir belirsizlik yarattı. Özel yurt kiralarındaki artışlar, ev kiralarını da solluyor. Peki, bu kiralarla millet çocuğunu nasıl okutacak? Bu konut fiyatlarıyla gençlerimiz nasıl yuva kuracak? Ülkeyi 20 yıldır yöneten Erdoğan’ın şahsım hükümetinin, Buna bir çözümü var mı? Ne gezer…

Onların gözünü rant bürümüş. Ülkenin tüm kaynaklarını, Son 20 yılda, betona gömdüler. Erdoğan hala yandaş müteahhitleriyle, “Talan İstanbul” projesiyle rant devşirme peşinde. İstanbul’u yabancılara peşkeş çekmek için, Vatandaşlık promosyonlu betonlaşma, katar katar sürüyor.

Ama bu arada inşaat sektöründe, Yandaş olmayan müteahhitler, “Tıkandık artık” diye feryat ediyor.

İnşaat maliyetlerinde çok ciddi artışlar var. Son bir yılda; İnşaat demiri yüzde 75, Hazır beton yüzde 97 zam görmüş. Bütün bu zamların arkasında hükümetin iş bilmezliği, Tedbirsizliği, Pandemi sonrasında yaşananlara seyirci kalması var. En son çimentodaki olağanüstü zamlar, Müteahhitlere “Harç bitti, yapı paydos!” dedirtti. Müteahhitler 9 Eylül’den 24 Eylül’e kadar, İş bırakma eylemi başlattı.

Mutfaklardaki yangın

Böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyoruz. Erdoğan Şahsım Hükümeti, Beceriksizliğin, kifayetsizliğin, Tarihini yazmaya devam ediyor. Sadece kira ve konut fiyatlarında değil, Mutfaklarda da yangın büyük…

Sadece kira ve konut fiyatlarında değil, Mutfaklarda da yangın büyük… Her şeyin bol olduğu yaz aylarındayız. Ama meyve ve sebze fiyatlarına Etiket yetişmiyor. Ağustos’ta, geçen yıla göre, Salatalık yüzde 128, Kabak yüzde 87, Şeftali yüzde 81, Taze fasulye yüzde 68, Tavuk eti yüzde 64, Ayçiçek yağı yüzde 61, Margarin yüzde 54 zam görmüş.

Millet biraz daha ucuza ayçiçek yağı almak için, O market senin, bu market benim dolaşıyor. Pazar tezgâhlarının, Market raflarının yanına yaklaşılmıyor. Millet kışlık konservesini bile yapamaz hale geldi.

Hükümet, Yazımızı kışa çevirdi, Görünen o ki, Mutfaklardaki felaketle, Kışımızı da kara kışa çevirecek… Allah milletimizin yardımcısı olsun.

'Artık Erdoğan metal yorgunu'

Artık Erdoğan metal yorgunu… Söyleyecek sözü de, Gidecek yolu da tükendi. Sözü ve yolu tüketenler, Eski vaatlerine kulp takıp, Yeniden milletin önüne getirir. Ama, “Dünün güneşiyle, Bugünün çamaşırı kurutulmaz.”

Erdoğan 11 yıl önce milletimize, Milli gelirimizi 2 trilyon dolara, Kişi başına geliri 25 bin dolara çıkarmayı vadetti. Böylece Türkiye dünyada ilk 10 ekonomi arasına girecekti. Milletimize ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarma, İşsizlik oranını yüzde 5’e düşürme sözünü de verdi.

Şimdi bu sözlerin hepsi yalan oldu. Bunu ben demiyorum.

'Erdoğan bu defa da bizi yanıltmadı'

Demokratik bir ülkede, Millete verdiği sözü tutmayan bir yönetici, O koltuğu bir dakika dahi işgal edemez. İstifa eder. Çeker evine gider. Peki, sözünü tutmayan Erdoğan ne yapar? Milletin önünde gözyaşı döker. “Kumpas” der. “Dış güçler” der. “Sabotaj” der. Mağdura yatar.

Erdoğan bu defa da bizi yanıltmadı. İlkin, Kahramanmaraş’ta çıktı, “2023 hedeflerine ulaşmadan son nefesimizi vermeyiz” dedi.

Ardından, kendi sesinden şiirlere meftun olup, Gözyaşı döktü. Ertesi gün de, “2023 hedeflerine maruz kalınan tüm sabotajlara rağmen, adım adım yaklaşıyoruz” deyiverdi. Güler misiniz, ağlar mısınız?

Biz Erdoğan’a asıl sabotajın ne olduğunu söyleyelim. Bu ülkenin başına gelmiş en büyük sabotaj, sizin şahsım hükümetinizdir. Kurduğunuz ucube vesayet rejimidir.

2013’ten bu yana kral olmak için, Memlekette kural bırakmadınız. Herkesi kucaklayan bir Cumhurbaşkanı olmak yerine, Partinizin başında, Taraflı Cumhurbaşkanı olmayı tercih ettiniz. Milleti bölüp, parçaladınız.

'Ortağınızla beraber, memleketin bereketini kaçırdınız'

Ortağınızla beraber, Memleketin bereketini kaçırdınız. Memleketin neşesini, geleceğini beraberce çaldınız. Milleti canından bezdirdiniz. Şimdi akıttığınız timsah gözyaşlarıyla, Milletin sel olan gözyaşlarını örtüp saklayamazsınız.

Sabotajı başka yerlerde aramayın, sabotajın dik alasını siz yaptınız.

Şimdi Erdoğan; Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak, Raflardaki, tezgâhlardaki, etiketlerdeki, fahiş fiyat artışlarının, Önüne geçmekten bahsediyor.

Geçmiş olsun… Merkez Bankası’nın itibarını kibrinle yerle bir edeceksin. Milletin 128 milyar dolarını koltuk sevdana meze edeceksin. Çiftçiyi gümrük sopasıyla tarlasına yaklaşamaz hale getireceksin. Sonra da enflasyondan fahiş fiyatlardan şikâyet edeceksin. Allah aşkına, 20 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor. Siz kimi kime şikâyet ediyorsunuz?

Mutfaklardaki yangın polisiye tedbirlerle düşmez. Bunu, daha önce damadınla beraber denedin. Soğan depolarına baskınlar yaptın. Soğan üreticisini terörist ilan ettin. Fiyat etiketlerini göstermelik denetledin. TÜİK anketörleri gelmeden hemen önce, Marketlere telefon açıp, Etiket fiyatlarını düşürttün. Enflasyon rakamlarını makyajlayarak, Enflasyon da düşer sandın. Bunlar yetmeyince de, Milleti kış gününde tanzim satış kuyruklarına soktun. Bir de sıkılmadan, bu kuyruklara “varlık kuyruğu” dedin.

Peki, sonuç ne oldu? Koskoca bir sıfır. Sabotajın daniskası budur.

Son 20 yıldır bu ülkeyi Erdoğan hükümetleri yönetiyor. Çiftçinin tarlasından milletin sofrasına uzanan Tedarik zincirini kısaltacak, ucuzlatacak hangi tedbir alındı.

Aksine yandaş müteahhitlerini daha da zengin etmek için, Sebze - meyve taşıyan kamyonları, TIR’ları, Üçüncü Köprü’ye yönlendirdiler. Fahiş geçiş ücretleri aldılar. Faturayı mutfaktaki tencereye yüklediler.

“Üretim değil, rant” dediler. Gıda güvenliğini artıran, İklim değişikliğini dikkate alan, Güvenilir bir Tarım Stratejisi oluşturmadılar. Konya Ovası ve GAP Projelerinde, Sulama kanallarını tamamlamadılar. Onun yerine Talan İstanbul Projesinin kanalına, Para ayırmaya kalktılar. Buradan bir defa daha tekrarlayalım. Talan İstanbul Projesi’ne para yatıranlar, Müteahhitliğini üstelenenler, Bizim iktidarımızda ağır bir faturayla karşılaşır.

20 yılda bizim çiftçilerimizi değil, Elin çiftçisini abat ettiler. Kanunen hak ettiği desteği çiftçimize vermeyip, Çiftçilerimizi tarlasına küstürdüler. İthalatta sıfır gümrük silahıyla da Çiftçilerimizi sırtından vurdular.

TÜİK'in rakamları

TÜİK’in rakamları ortada. 2003’ten bugüne 120 milyar 419 milyon dolar tutarında, Tarım ithalatı yapmışlar. Kendi çiftçisine kanunen taahhüt ettiği parayı ödemeyenler, Elin çiftçisine bu parayı vermişler.

En son buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek gibi ürünlerde gümrük vergisini, Yılsonuna kadar sıfırladılar. Gübre, ilaç, yem, tohum, mazot fiyatlarının, Tarlayı yakıp yıkmasını seyrettiler. Bir de üstüne sıfır gümrükle ithalatın önünü açıp çiftçinin mahsulünü para etmez hale getirdiler.

Çiftçi, “Hayvanımı besleyemiyorum, kendimi besleyemiyorum” diye feryat ediyor.

Şimdi milli gelir, 2023 hedeflerinin yarısına bile ulaşamayınca, “Sabotaj yapıldı” diyorlar. Sabotaj mı arıyorsunuz. İşte çiftçimize reva gördükleriniz, Üretime yapılan en büyük sabotajdır.

Şimdi bu sabotajın failleri, Enflasyonu, Fiyat İstikrarı Komitesi’ne havale etmişler… Bürokraside kuraldır: “Bir işin yapılmasını istemiyorsanız, Komisyona havale edin!” derler.

Bu ülkede fiyat istikrarını sağlamakla görevli bir kurum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. 1211 sayılı Kanunun 4. Maddesi, Merkez Bankası’na bu görevi veriyor. Ve aynı madde şunu da söylüyor: “Banka fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan kendi belirler.”

Peki, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para politikasını ve kullanacağı araçları kendisi belirleyebiliyor mu? Hayır!

Para politikasını da doğrudan Erdoğan belirliyor. Çünkü Erdoğan’ın Şahsım Rejiminde işler böyle yürüyor. Bu ucube şahsım vesayet sisteminde her şeyin sorumlusu tek bir kişi. Ve o tek kişi de devletteki diğer kurumlarla beraber, Merkez Bankası’nın itibarını yerle bir etti. Son üç yılda, dört Merkez Bankası Başkanı gördük.

Bir Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede, En önemli sermayesi itibarıdır. Bankaya duyulan güvendir. Bunu umursamayan Erdoğan, Merkez Bankası’na müdahale etmeye devam ediyor. “Enflasyonun üzerinde faiz uygulayacağız” diyen son Başkan da, Enflasyon politika faizini aşınca, Korkudan çareyi, Enflasyonu bırakıp çekirdeğini takip etmekte buldu.

Bu oyun devam ederken kural değiştirmektir. Milletin de, dünyanın da gözünde bu yapılan güveni bitirir. Bu da, Milletin satın alma gücüne yapılan en büyük sabotajdır.

128 milyara ne oldu?

Erdoğan ve damadı bir olup, milletin 128 milyar dolarını, koltuklarında kalmak uğruna buharlaştırdılar. “Bu paralar ne oldu?” diye, millet adına sorduğumuzda da gıkları çıkmadı.

Astığımız afişleri toplatmaya, partililerimizi tutuklamaya kalktılar. Şimdi Uluslararası Para Fonu (IMF), 6,3 milyar dolar hibe edince, Erdoğan’ın dili çözüldü.

Daha düne kadar IMF’ye etmedik laf bırakmıyordu. Şimdi IMF’nin himmetiyle caka satmaya başladı ama yine de milletten gerçekleri gizlemeye devam ediyor.

Bir bakkal, “Ben sadece veresiye defterimdeki alacaklardan, Kasamdaki paradan sorumluyum. Mal aldığım tedarikçilere verdiğim borç senetleri, Beni ilgilendirmez. Bankalardan aldığım krediler, Yan komşumdan aldığım borçlar, Beni alakadar etmez” diyebilir mi? Elbette diyemez.

Ama Erdoğan tam da bunu yapıyor. Merkez Bankasının döviz varlıklarını sahipleniyor. Merkez Bankasının döviz borçlarını, Alınan emanet dövizleri ise milletin sırtına bırakıyor.

Şimdi milletimizin dikkatine üç ayrı grafik arz edeceğim. Bunların hepsinin kaynağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. İlk grafik, TCMB tarafından IMF standartlarına göre hazırlanan, “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” tablosundan derlendi.

Bu tablo: Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervlerinden Vadesi bir yıldan daha az olan, Döviz kredileri, döviz borçları, SWAP anlaşmalarıyla alınan emanet dövizler, Ve diğer koşullu döviz borçları düşüldüğünde kasada ne kalıyor, Onu gösteriyor.

3 Eylül 2021 itibariyle; IMF’den alınan son 6,3 milyar dolarlık desteğe rağmen, Döviz kasasında 21 milyar dolar açık var. Diğer bir grafik; TCMB Haftalık Vaziyetinden derlenen verileri esas alıyor. Bankanın döviz varlıklarıyla, Döviz yükümlülüklerini mukayese ediyor.

Kasadaki 119 milyar dolarlık brüt döviz rezervinden, Merkez Bankası’nın, Bankacılık sistemine olan döviz borcunu, IMF’den aldığı SDR tahsisatını ve SWAP’lardan oluşan, Döviz yükümlülüklerini düşersek, bu defa kasa 40 milyar dolar açık veriyor. Piyasalarda, genellikle takip edilen gösterge de bu.

Son olarak, Merkez Bankası’nın günlük Analitik Bilançosundan da net rezervleri hesaplayabiliyoruz.

Buna göre TCMB’nin brüt döviz varlığından. Dışarıya, kamuya, bankalara olan döviz borcunu ve SWAP’ları çıkarırsak, Döviz kasasındaki açık 51 milyar doları buluyor.

Yani neresinden bakarsanız bakın, TCMB kasasındaki döviz ve altınlar, Döviz borcuna yetmiyor. Döviz kasası sağdan da saysanız, soldan da saysanız açık veriyor. İşte ülke ekonomisine yapılan sabotajın şahı budur.

Bunun baş sorumlusu da, Milletin 128 milyar dolarını buharlaştıran, Erdoğan ve damadıdır. Bugün ülkemiz benzer ekonomilerden olumsuz ayrışıyorsa, En ufak bir küresel rüzgâr ülkemizde fırtınalar koparıyorsa, Sebebi işte budur.

İşsizlik rakamı

Erdoğan Şahsım Rejiminde işsizlik tsunami oldu. Milleti eziyor. İşten çıkarma yasaklarının Temmuz’da sonlanmasıyla beraber, İşsizlik yeniden vites yükseltti. Temmuz’da gerçek işsizlerimizin sayısı, 522 bin kişi artarak, 8 milyon 421 bine ulaştı.

Oysa 3 yıl önce, Erdoğan Şahsım Rejimi iş başı yaptığında, İşsizlerimizin sayısı 5,5 milyon civarındaydı. Üç yılda işsizler ordumuza, 2 milyon 863 bin yurttaşımız eklendi. İşte bu, sabotajın dik alasıdır.

İşten çıkarma yasağının sonlanmasından, En çok sanayi sektörümüzün etkilendiği anlaşılıyor. Sanayide çalışan 287 bin işçimiz, Temmuz’da işini kaybetmiş. Yine inşaat sektöründe de 60 bin emekçimiz, İşinden olmuş.

Sanayi üretim verileri

Bugün de Temmuz ayı sanayi üretim verileri açıklandı. Üretim bir önceki aya göre, yüzde 4,2 daraldı. Sanayi üretimi Temmuz’da hız kesmiş. Tutarlı, güven veren bir ekonomik program uygulanmadan, Eğitim sistemiyle işgücü piyasasının ihtiyaçları buluşturulmadan, İşsizlik kalıcı şekilde düşmez. Milletin çalışacağı işler çoğalmaz.

20 yılda eğitimi milli olmaktan çıkardılar. Eğitimi kendi ideolojilerine meze yaptılar. İşte bu sabotajların en büyüğüdür.

Bayraktar'ın 'savcı' açıklaması

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “8 yıldır boğazımda bir düğüm var, “Ne içersem içeyim bunu yutamıyorum. İçime sindiremiyorum” diyor. Eski Bakan, boğazındaki düğümün açılması için, Tarafsız bir savcı istiyor. “Yüce Divan’dan korkmuyorum” diyerek, Aklanmak için, Yüce Divan’da yargılanmayı talep ediyor.

Allah aşkına bu insan daha ne desin? Böyle bir durumda yapılması gereken şey bellidir. Ama ne savcılar ne de TBMM, Bu eski bakanın sesini duymuyor. AK Parti grubunun gıkı çıkmıyor. Anlaşılan, “İşin ucu zülfü yâre dokunur” diye korkuyorlar.

Bakanlığına dezenfektan satan Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Aile şirketi hakkında da yeni iddialar var. Dezenfektanlara ruhsat dışı kimyasal karıştırma mı dersiniz, Nitelikli dolandırıcılık iddiaları mı dersiniz, her şey var.

SGK'da yolsuzluk skandalı

Diğer taraftan SGK’da büyük bir vurgun iddiası var. 1 milyar lirayı bulduğu söyleniyor. İçişleri Bakanının kuzenine ait şirketin de, bu vurgunda rol aldığı iddia ediliyor.

SGK’da üst düzey çok sayıda kamu görevlisi, görevinden alındı. Bunlardan biri de, bu soruşturmanın açılması için, Müfettiş görevlendiren SGK Başkanvekili. Bu Başkanvekili acaba neden görevden alındı? Soruşturmayı yavaşlatmak veya soruşturmaya müdahale etmek için mi?

Bu yolsuzluk soruşturmasını, Milletvekili arkadaşlarımız yakın takibe aldılar. SGK yolsuzluk skandalıyla çalkalanırken, Bakan yakınlarının fahiş fiyatlarla, SGK’ya mal sattığı iddia edilirken, Dürüst, namuslu çalışan medikal şirketlerimiz perişan halde. Yıllardır kamudan alacaklarını tahsil edemiyorlar. Medikal şirketleri de eyleme hazırlanıyor.

Devlet milletine borç takar mı? Takmaz. Ama Erdoğan Şahsım Hükümeti yandaş müteahhitler dışında, Kimseyi umursamıyor.

İdlib'de neler oluyor?

Son olarak birkaç hafta önce İdlib ’deki hassas duruma, Milletimizin dikkatini çekmiştik. Ne yazık ki gelişmeler bizim kaygılarımızı haklı çıkardı. Üç askerimiz İdlib’de düzenlenen hain bir saldırıda şehit düştü. Yine yaralanan askerlerimiz var.

Bu saldırıyı kim gerçekleştirdi? Suriye rejim güçleri mi? Yoksa İdlib’deki IŞİD ve El Kaide bağlantılı, Bir takım radikal örgütler mi? Bu konuda bir açıklama nedense yapılmıyor.

İdlib yeniden ısınıyor. Önce Milli Savunma Bakanı Akar, Ruslara sorumluluklarını hatırlattı. Ardından Rus Dış İşleri Bakanı, “İdlib’de Suriyeli muhalifler ile teröristleri ayırma çalışmaları, Hedeflenenden çok uzakta” dedi. İdlib’de ne yaşanıyor?

Buradaki insanların ve bir takım radikal teröristlerin, Türkiye’ye doğru akması, Bizim için tam bir kâbus olur. İdlib ısınırken, Önce Dışişleri Bakanı ABD’ye çiçek atıyor. “Pahalı olmasına rağmen Patriot alabiliriz” diyor.

Sonra Hulusi Akar çıkıyor, “ABD Ortadoğu’da bulunacaksa bizimle iş birliği yapmalı. ABD, ABD gibi hareket etsin” diyor.

ABD, ABD gibi hareket etmiyorsa, Patriotları pahalı olmasına rağmen neden alıyoruz? Ne yapacağınıza artık bir karar verin.

Bunların akılsızlıklarının, beceriksizliklerinin bedelini, milletimiz canıyla ve cüzdanıyla ödüyor. Dış politikanın merkezine milli menfaatlerimiz değil, şahsi menfaatler konunca, fatura hep millete çıkıyor.

Bu arada, birkaç ay önce, Erdoğan’ın Rabia selamından vazgeçeceğini söylemiştik. Haklı çıktık. Kahramanmaraş’ta Rabia gitmekle kalmadı. Yemin de vatansız kaldı. Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri’ne, para için el uzatınca, artık dil uzatmaz oldu. Dış politikadaki bu savrulma, milli menfaatlerimize sabotaj değildir de nedir?

Erdoğan ülkemizin tüm taşıyıcı kolonlarına yapılan sabotajların, baş failidir. Bu sabotajları bitirmek, Pahalılığı, yoksulluğu, işsizliği, eyyamcı dış politikayı, Hayatlarımızdan çıkarmak için, Erdoğan Şahsım Rejimini Ve çamur ittifakını ilk sandıkta göndermek şarttır.

Milletimiz, Bu ülkeye kimin sabotaj yaptığını, Kimlerin kendisini hayatından bezdirdiğini, Gerçek sabotajcıların kim olduğunu gördü. Milletimiz, bunların notunu verdi. “Artık sıtkım sıyrıldı” diyor. Sandığı dört gözle bekliyor. Sandık önüne geldiğinde de, Bu kibir abidesini rahat rahat şiir okuyup, Ağlasın diye evine, yandaşlarını da onun dizinin dibine gönderecek.