Özgür Özel: Tek bildikleri bir doğal afet olsun da vatandaşa IBAN atalım

Özgür Özel: Tek bildikleri bir doğal afet olsun da vatandaşa IBAN atalım
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Özel'in satırbaşları şöyle: 

Mehmetçik yurda dönüyor

Dün yapılan açıklama ile Mehmetçik Afganistan'dan çekiliyor. Bizim yaptığımız uyarıları dikkate almayanlar, ABD'nin ve İngiltere'nin kendi vatandaşlarına "Kabil Havalimanı'na yaklaşmayın IŞİD saldıracak" istihbaratından sonra herhalde ne demek istediklerimizi anladılar. İlerlemelerinden memnuniyet duydukları Taliban'ın ele geçirdiği ülkede IŞİD, Mehmetçik'in savunduğu ve savunmaya devam etmek istediği, daha doğrusu mecbur edildiği o havaalanına IŞİD saldırısı gündemde. Eğer Mehmetçik biraz daha orada kalsaydı belki çok acı haberler alacaktık. 

'Sizin ellerinizde devlet perişandır'

Madem büyük devletiz, -ki öyleyiz- ama sizin ellerinizde bu devlet perişandır. İngiltere, ABD birlikte çalıştığı elemanları, yerel müttefikleri için bile oradan onları alma çabası sarf ederken, soydaşlarımız, Özbekler, Tacikler, Türkmenler için dönüp arkasına bakmıyor bu olmaz. 

Salgınla mücadelede kritik dönemeç 

Önümüzdeki ay okulların açılacak olması ve şu anki vaka sayıları da hepimizi tedbir almaya itmelidir. Aşı hakkı tanımlanan herkes, aşısını yaptırmalıdır. Bu salgından aşıdan başka kurtuluş noktası yoktur. Sağlık Bakanlığı verileri anlık, şeffaf şekilde paylaşmıyor. Aşı olanlar ve olmayanlar için tabloyu ayırmamız gerekiyor. Aşı olanlarda durum budur, olmayanlarda budur denilmesi için.

Dün iki sağlık emekçisi hayatını kaybetti canımız yandı ama ikisi de aşısızdı mesela. O yüzden bu 'aşı karşıtlığı' denilen saçmalık bir son bulsun. Aşı olun, aşı olmaya teşvik edin. 

Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyeleri 100 yılın sel felaketi olarak değerlendirdiler Bozkurt, Ayancık ve Bartın'daki felaketi. Peki farkında mıyız dün koronavirüs 200'ün üzerinde daha canımızı aldı. Sel 82 canımızı almıştı. Koronavirüs 200'ün üzerinde can aldı. Her gün neredeyse bir Soma faciası yaşanıyor. 

Geçen sene 1-25 Ağustos arasında 472 kişi ölmüştü. Bu sene aşı var ve toplumun yüzde 65'i aşılandı. 1-25 Ağustos arasında 3 bin 880 kişi ölmüş bu sene. Sağlık Bakanlığı, verileri şeffaf şekilde paylaşmadığı için, üzerinde düzgün çıkarımlarda bulunamıyor. Virüs öyle tehlikeli bir noktaya geldi ki, aşısızlar var, delta varyantı var. Aşılanmış, bağışıklı ancak hastalığı taşıyabilecekler ile bir aradalar şu anda bu mutasyon, varyant demek. 

'TÜİK'i ve Sağlık Bakanlığı'nı şikayet ediyoruz'

Milletimize, TÜİK'i ve Sağlık Bakanlığı'nı şikayet ediyoruz. Çünkü, 24 Haziran 2021'de TÜİK'in kendi kanunu gereğince ölüm ve ölüm nedenlerini ilan etmesi gerekiyor. Bu sene yapamadı. Çünkü Sağlık Bakanlığı, TÜİK'e verilerini kapattı. 

Okullar açılacak, öğrenciler ile temas edecek herkesin eksiksiz aşılanması gerekiyor. Bu konudaki iradeyi destekliyoruz ve bunun tamamen arkasındayız. İlk kapanan ve son açılan okullar bizimkiler oldu.

Kalıcı yaz saati uygulaması 

Türkiye kalıcı yaz saati uygulaması yaparak yazın tüm dünya ile beraber, yazın biz olduğumuz yerde kalıyoruz. Bir sürü sıkıntı var. Okullar açılacak, çocuklarımız göz gözü görmezken okula gidecek. Damat bey diyordu ki enerji tasarrufu. Hiçbir karımız yok bu işten. Bundan bir önce vazgeçilmelidir. 

Erdoğan'ın 'şahlanış' açıklaması 

Recep Tayyip Erdoğan, şahlanıyoruz demişti. Ekonomiyi değil ama vatandaşın faturasını şahlandırdığınız doğru. Son bir yıl içinde elektriğe 3 defa, benzine 11 kez, motorine 8 kez, LPG'ye de 6 kez zam yaptılar. Tek bildikleri bir doğal afet olsun da vatandaşa IBAN atalım. 

Ekonomide nereden nereye...

Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin İl Başkanları'nı aldı karşısına konuşuyor. Bugüne, yarına dair bir şey söylemiyor. Bir umut siyaseti yapmıyor. 19 yıl öncesini karşılaştırıyor. 2002 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 6.4 büyümüştü, 2020 yılında 1.8 büyüdü. 2002 yılında bütçeden 80 yılda ödenen toplam faiz 135 milyar liraydı, sadece 19 yılda 1.2 trilyon faiz ödediler. Kamunun dış borcu 2002 yılında 65 milyar dolardı, bugün 173 milyar dolar. Alkışlıyor mu İl Başkanları'nın bunları? 

'Mış bakanı, bir varmış, bir yokmuş'

Dün bir imza attı. Talim Terbiye Kurulu'na atama yaptılar. Ziya Selçuk affını istedi, kabul edildi. Yerine yardımcısı geldi. Sanki aydan gelmiş gibi bütün teşkilatın yönetimini değiştiriyor. Talim Terbiye Kurulu'na atama yapıyorlar. Bakan var, yemini yok. -mış bakanı. Bir varmış, bir yokmuş. Bakan yemin ederek göreve başlar, nal gibi de yazıyor 'Ertesi gün yemin eder' diye. 1 Eylül'de bakanlık vasfı kazanacak Allah kısmet ederse. 

Talim Terbiye'ye yeni atama

Bu beceriksizler dün Talim Terbiye Kurulu'na Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Gündüz'ü atamışlar. Beyefendinin yazdığı makaleye bak. Arap harflerinden Latin harflerine geçişimiz geçmişimizi unutturmak için yapılmış.