Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler
MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nden yasadışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek üzere rüzgarlı havada botla açılan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli sığınmacı ile Pakistan ve Afganistan uyruklu 55...

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nden yasadışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek üzere rüzgarlı havada botla açılan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli sığınmacı ile Pakistan ve Afganistan uyruklu 55 kişi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından son anda kurtarıldı.

Ortakent Mahallesi Kabakum Mevkii'nden saat 21.00 sıralarında 8 metrelik lastik botla denize açılan, 5'i çocuk, 2'si kadın olmak üzere Suriyeli sığınmacı ile Pakistan ve Afganistan uyruklu toplam 55 kişi, yasadışı yollarla Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'na geçmek için hareket etti. Botu, rüzgarlı havada kıyıdan açıldıktan bir süre sonra devriye görevi yapan Sahil Güvenlik ekipleri fark etti. Bu sırada bottan düşen bazı sığınmacılar ve motoru duran bot, rüzgarın etkisiyle sahile doğru sürüklenmeye başladı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için Sahil Güvenlik ekipleri polisle de irtibata geçti. Kıyıya iyice yaklaştıklarında yaşanan panikle bot batma tehlikesi geçirdi. Denize düşenler, çevredekilerin yardımıyla sahile çıkarıldı. Yaşadıkları olayda facianın eşiğinden dönen sığınmacılar, polis ekiplerinin gözetiminde bölgede bulunan bir işyerine alındı. Kıyafetleri ıslak olanlar, burada vatandaşlar tarafından getirilen kuru kıyafetleri giydi. Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri, sığınmacıları kontrolden geçirdi. Ölümden dönen sığınmacıların, yaşadıklarına rağmen gülerek poz vermeleri dikkat çekti. Umuda yolculuğa çıkanların kişi başı 650 dolar ödedikleri öğrenilen olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 55 kişi, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği ekiplerine teslim edileceği bildirildi.