Ölüm orucundaki avukatlar Adli Tıp'a sevk edildi: Tahliye talepleri değerlendirilecek

Ölüm orucundaki avukatlar Adli Tıp'a sevk edildi: Tahliye talepleri değerlendirilecek
İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın başvurusunu kabul ederek sağlık durumlarının tespiti için Adli Tıp Kurumunda muayene olmalarına karar verdi.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Timtik ve Ünsal’ın avukatları, ölüm orucundaki avukatlar için hem tahliye hem de Adli Tıp’a sevk edilmeleri yönünde talepte bulunmuştu.

Mahkeme ise bu talebi, dosyanın incelemede olduğu Yargıtaya iletti. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi ise mahkemeye verdiği yanıtta, İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu konuda yetkili karar merci olduğunu, hüküm kurabileceğini iletti.

Bunun üzerine mahkeme de talepleri kabul ederek ATK’ye sevk edilmelerine karar verdi. Avukat Çiğdem Akbulut bianet’e yaptığı açıklamada, ATK raporunun ardından tahliye taleplerinin de değerlendirileceğini söyledi.

Burhaniye Cezaevinde tutuklu bulunan avukat Aytaç Ünsal 176 gündür, Silivri Cezaevinde tutuklu olan avukat Ebru Timtik de 207 gündür “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Yargılandıkları ÇHD davasının dosyası Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesinde incelemede.

Etiketler :