Numan Kurtulmuş: ABD, FETÖ'yü asla iade etmeyecek

Numan Kurtulmuş: ABD, FETÖ'yü asla iade etmeyecek
AKP Grup Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "ABD'nin FETÖ'yü asla iade etmeyeceğini düşünüyorum. Eğer ederse, yeryüzünde kendisi için kullanılacak hiçbir piyon bulamaz" dedi.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV'de Hülya Hökenek ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, Türkiye'de gerçekleşen darbelerin hemen hepsinin arkasında dış bağlantılar olduğunu söyleyerek, FETÖ elabaşı Fethullah Gülen'in ABD'den iade edilip, edilmeyeceği sorusuna şu karşılığı verdi:
"Şahsi kanaatimi söylüyorum, ben de ABD'nin FETÖ'yü asla iade etmeyeceğini düşünüyorum. Eğer ederse, yeryüzünde kendisi için kullanılacak hiçbir piyon bulamaz."
FETÖ ile mücadele konusunda ilahiyatçıları da eleştiren Numan Kurtulmuş, "Yüzde 95'i müslüman olan milletten bahsediyoruz. Çok rahatlıkla bunun üzerinden insanları kanalize edebilmiş, kandırabilmiş yapıdan bahsediyoruz. İcraatlarını yaparken tamamıyla seküler davranabiliyor, her şey mübah, bütün tehlike burada. Herkes samimiyetle şapkasını önüne koyarak düşünmesi lazım. Devlet ele geçirilecek bir yer değil; hizmet edilecek bir yerdir. Diyanet'e çok iş düşüyor. Biz yeni müslüman olmuş değiliz. Yalan söyleyerek kendisini gizleyebilmeyi, kendisinden olanlarla, olmayanlara göre başka bir hukuk geliştirmeyi hangi kitaptan alıyorlar? FETÖ geçmişte 'Cebrail gelse falanca yere oy verin' dese 'kovarım' onu' derken neredeydi bizim ilahiyat camiamız? Karşı çıkanlar da oldu ama topyekûn olmadı" diye konuştu.

'Siyasette hala gölgeleri olabilir'


Numan Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Siyasi ayak eleştirisi dendiği zaman hodri meydan! FETÖ ile en güçlü mücadeleyi veren kadro bu kadrodur. Sayın Cumhurbaşkanımız paralel yapı diye herkesi uyarıyordu. Yurt dışında dost ve kardeş ülkelere gittiğinde 'Bunlara dikkat edin' diyordu. Bu kadar yıl dal budak sarmış olan örgütten bahsediyoruz. Bütün kurumların içinde olabileceği gibi tabii ki siyasetin içinde de olabilir. Türkiye'de bu kadar parti var. Hemen hemen her başbakanla yakın ilişki içerisinde oldukları, temas kurdukları, iktidara gelen bütün bakanların faaliyetlerinde yer almak gibi aşırı gayret içinde oldukları bulunuyor. Böyle bir yapının siyasette hala gölgesi var mı? Olabilir, bunun da üzerine gidip, çıkarılabilir. Somut olaylardan konuşuyorsak bu iş yargının işidir."