Nevin Yıldırım hakkında kadar 23 Mayıs'ta açıklanacak

Nevin Yıldırım hakkında kadar 23 Mayıs'ta açıklanacak

Isparta'da kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım'ın temyiz incelemesi duruşması yapıldı. Avukatları, Yıldırım için meşru müdafaa hükümleri, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin uygulanmasını istedi.

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Nevin Yıldırım’ın temyiz incelemesi duruşması yapıldı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasına Yıldırım’ın avukatları katıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, yerel mahkemenin kararının onanmasını istediği tebliğnamesinin okunmasının ardından avukatlara söz verildi.

Avukat Nagihan Bulduk, yargılama sürecini anlattı. Yerel mahkemenin deliller toplanmadan, ön yargıyla, köy halkının dedikodularına yer vererek hüküm kurduğunu belirten Bulduk, Yıldırım’a tecavüz eden Nurettin Gider’in sürekli olarak müvekkilini tehdit ettiğini söyledi.

Tanıkların çelişkili beyanalarının da mahkemece değerlendirilmediğini belirten Bulduk, yaşanan olayın meşru müdafaa olduğunu vurgulayarak, kararın bozulmasını istedi.

Yıldırım’ın avukatlarından Fatoş Hacıvelioğlu da bazı taleplerinin mahkemece yargılamayı uzatacağı gerekçesiyle kabul edilmediğini aktardı.

Müvekkilinin cinsel saldırı ve tecavüze uğradığını ifade eden Hacıvelioğlu, Yıldırım’ın yargılamanın her aşamasında tutarlı ifade verdiğini, beyanlarda çelişki bulunmadığını bildirdi.

Meşru müdafaa hükümlerinin, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin uygulanmasını isteyen Hacıvelioğlu, kararın bozulması gerektiğini kaydetti.

Yargılamanın eksik yapıldığını belirterek müvekkili hakkında haksız tahrik ile iyi hal indirimlerinin uygulanmasını talep eden avukat Zekiye Karaca Boz ise Yıldırım’ın tahliyesini istedi. Beyanların ardından mahkeme heyeti duruşmayı sonlandırdı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesinin kararı ilerleyen günlerde açıklanacak. 

 

İlgili Haberler