Mimarlar Odası Ankara Şubesi: İktidar coronavirüs gölgesinde fırsatçılığa devam ediyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, "iktidar coronavirüs gölgesinde fırsatçılığa devam ediyor" dedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde riskli alandan sonra yeniden acele kamulaştırma yapıldığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2020 15:01
Mimarlar Odası Ankara Şubesi: İktidar coronavirüs gölgesinde fırsatçılığa devam ediyor

"Yeni acele kamulaştırma kararı Ulus’u yok etme planıdır"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce acele kamulaştırma kararı verilen sonra riskli alan ilan  edilen Ulus Tarihi Kent Merkezi Hacıbayram Mahallesi’nde  bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılma yapıldığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’ Covid 19 mücadelesi devam ederken, ardı ardına gelen kentsel mekana müdahale, Güvenpark, Saraçoğlu mahallesi, THK yangın söndürme uçakların satılması, Salda Gölü, Kanal İstanbul ihalesi ve şimdi de Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde. TOKİ tarafından acele kamulaştırma yapılması,  anayasal olarak hak arama mücadelesinin eşitsiz koşullarda ihlal edilmesi anlamına gelir. Mahkemeler rölantide iken, herkes evde kalırken, bu korona fırsatçılığı kabul edilemez bir durumdur. Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde, İller Bankası’nın yıkılarak, Hergelen Meydanı’nın yok edilmesi  ve Yahudi Mahallesi’nin hemen dibindeki alanda  acele kamulaştırma yapılması yeni bir talan projesinin adımlarıdır. Acele kamulaştırma kararını yargıya taşıyacağız” dedi.

"Ulus yıkım ve mülkiyet hakkının el değiştirilmesi ile yok edilecek"

Candan,  daha önce de Hacıbayram Mahallesi’nde yurt yapma bahanesiyle acele kamulaştırma yapıldığını ve alanda riskli alan kararı alındığını hatırlatarak, ‘’ Riskli alan afet yasası dediğimiz 6306 sayılı kanun uyarınca üzerindeki yapı ve veya afet riski nedeniyle belirlenen alandır. Ama acele kamulaştırma kanunu uyarınca yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğince cumhurbaşkanınca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarda gösterilen olağanüstü durumlarda yapılır. Bu alanda riskli alan kararı ile hızlı yıkım yapabilecekler acele kamulaştırma kararı da mülkiyet sahibinden kamuya mülkiyetlerin el değiştirmesine imkan verecek. Bu insanların canıyla uğraştığı pandemi günlerinde hızlıca Ulus’u yok etme planıdır’’ diye konuştu.

whatsapp-image-2020-04-21-at-14-08-38.jpeg

"Bu acele kamulaştırma kararı, acele yangından mal kaçırma kararıdır"

Candan sözlerine şöyle devam etti:

‘’Cumhuriyet’in simge değeri Ulus hepimize ait bir değerdir. Kuruluşun ve kurtuluşun mekanıdır. Ulus, Anadolu’da kurulmuş onlarca uygarlığın katman katman şekillendiği ortak kültürel mekandır. Ulus’ta her taşın altından bir tarih fışkırıyor, riskli alan ilan ederek, acele kamulaştırma yaparak Ulus’un sorunlarını çözemezsiniz. Ulus’un, değerini ortaya çıkartan Koruma Amaçlı İmar Planına İhtiyacı var. Ulus’un bütününe ilişkin değerlendirmeler yapılması gerekirken, böl parçala yok et mantığıyla bu tarihsel alana müdahale edilemez.  Ulus’ta ne acele kamulaştırılacak nede riskli alan edilecek bir  durum yok! Bu  acele kamulaştırma kararı, acele yangından mal kaçırma  kararıdır. Ulus için ortak akıla ihtiyaç var. Ama önce pandemi sürecinde bir durun.”