Meclis'te İbrahim Kalın Tartışması

Meclis'te İbrahim Kalın Tartışması
MECLİS Başkanı İsmail Kahraman, dün Meclis Genel Kurulu'nda MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a yönelik "Gerçekten kendisine çok kalın gelecek sözler söylemiş" sözlerini geri...

MECLİS Başkanı İsmail Kahraman, dün Meclis Genel Kurulu'nda MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a yönelik "Gerçekten kendisine çok kalın gelecek sözler söylemiş" sözlerini geri almasını istedi. Meclis Başkanı Kahraman, MHP'li Vural'a "'Kendisine kalın gelecek' değişiktir yorumu. Geri alın bunu lütfen. Ne demek 'Kendisine kalın gelecek'?" dedi.

BALUKEN: CUMHURBAŞKANI BİLE ÖYLE BİR YETKİYE SAHİP DEĞİLKEN SÖZCÜ NASIL BÖYLE AÇIKLAMA YAPAR?

TBMM Genel Kurulu'nda dün gerçekleştirilen 2016 Bütçe Tasarısı görüşmelerinde HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Anayasa ile ilgili söylediği "Kesin bir dille ifade edebilirim ki yeni bir Anayasa için erken seçim yapılmayacak" sözlerini eleştirerek hangi yetkiyle bu açıklamayı yapıp yapmadığını sordu. Baluken, "Yani Cumhurbaşkanı bile öyle bir yetkiye sahip değilken Sözcü nasıl böyle bir açıklama yapar?" dedi. Konuyla ilgili CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de "Biz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterinin bu açıklamalarını çok talihsiz, siyasete ve Meclise, Meclisin vesayet makamı olarak algıladığı bir anlayış olarak görürüz. Şiddetle reddederiz ama esas çıkışı yapması gereken, Meclisin saygınlığını koruması gereken zatıalinizin bulunduğu Meclis Başkanlığıdır" diyerek Meclis Başkanı Kahraman'dan konuyla ilgili görüş bildirmesini istedi.

VURAL: ÇOK KALIN GELMİŞTİR, KAHRAMAN: SİZE KALIN GELEBİLİR

MHP Grup Başkanvekili Vural, İbrahim Kalın'ın Anayasa açıklamasına yönelik "Aslında Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın, gerçekten kendisine çok kalın gelecek sözler söylemiş. Yani bu demokrasiye ve milli iradeye yöneltilmiş bir hakarettir. Yani şimdi, kalkıp, kesin bir şekilde seçim olmayacağına ilişkin bir irade beyanı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkisini ve iradesini gasp etmek değil midir?" dedi. Meclis Başkanı Kahraman ise Vural'a "Sayın Vural, bir beyanınız var. Kendisine çok kalın gelecek. Bunu lütfen, geri alın. Değişiktir yorumu çünkü. Size bir gün denirse kabul eder misiniz? Ne demek 'Kendisine çok kalın gelecek'?" diyerek sözlerini geri almasını istedi. MHP'li Vural ise Meclis Başkanı Kahraman'a "Siz önce Meclis'in mehabetini korumak için konuşsanız. Siz Kalın'ı korumak için mi konuşuyorsunuz Sayın Meclis Başkanı? Siz cumhurbaşkanının sözcüsünün sözcüsü müsünüz? Meclisi temsil edin. O zaman düzeltiyorum. Çok kalın gelmiştir" diye konuştu. Vural'ın bu sözleri üzerine Kahraman da şöyle konuştu: "Olabilir, size de kalın gelebilir. Bazı zamanlar gelebilir. İbrahim Kalın Bey'i yakından tanırım. Kendini yetiştirmiş, çok kıymetli ve değerli bir bürokrattır. Lütfen, insanlarımızı böyle kum torbasına çevirmeyelim. Efendim, bir diğeri: 2011 yılında Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuruldu, yirmi beş ay çalıştı. 19.500 sayfa bilgi, belge birikti. Toplumun her kesiminden, kurumlardan, kurullardan, şahıslardan beyanlar geldi, görüşler geldi. Yani, Anayasa hakkında görüş beyan etmek ne zamandan beri bir suçtur da Meclise karşı hakarettir? Yapmayın böyle. Efendim, hiç yetkisi olabilir mi? Nasıl beyanda bulunduğunu kendisi açıklar herhalde. Dolayısıyla, arkadaşlar, ben şunu söylüyorum: Meclisin yetkisinde olan bu anayasa için herkes fikrini söylemekte serbesttir. Zaten o yüzden bir site mevcuttur, herkes görüşünü bildiriyor, gene de bildirecek, bunda bir şey yok, alınacak bir hadise de yok"