Madenden sızan siyanür köy merkezine ulaştı

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Tepeköy yakınlarında maden faaliyeti yürüten Gümüştaş Madencilik'e ait siyanür havuzunda sızıntı olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Nisan 2020 20:40
Madenden sızan siyanür köy merkezine ulaştı

Söz konusu zehirli siyanür sızıntısının köy merkezine yakın bir tarlada görüldüğü bildirildi.

Yeniçağ'dan Erdem Avşar'ın haberine göre, sızıntının tespit edilmesinin ardından bölgeden alınan örneklerde yüksek seviyede siyanüre rastlandı. Bölgede yaşayanlar, sızıntının yeraltı kaynaklarına sızarak bölgedeki tarım ürünlerine bulaşmasından endişe ediyor. 

"İşten çıkarılan maden işçileri oldu"

Sızıntının alınan numunelerle kanıtlandığı belirtilirken tesise herhangi bir yaptırım uygulanmadığı, tesisin kapatılması bir yana duruma itiraz eden köylülerin sindirilmeye çalışıldığı iddia edildi.

Habere göre, vatandaşlar sızıntının ardından madende çalışan bazı işçilerin işten kovulduğunu, kalan işçilerin ise kovulmakla tehdit edildiğini ve baskı yapıldığını da söyledi.

Maden tesisinde gereken önlemin bir an önce alınması çağrısında bulunan bölge halkı, gelecek nesillerin ve çocuklarının kanser tehlikesiyle yaşamasını istemediklerini dile getirerek, “Biz burada canımızın derdine düştük. Başkan bizi yalnız bıraktı. Yetkililerden isteğimiz gereken önlemlerin bir an önce alınması ve madenin gerekli tedbirleri alması” diye konuştu.