Lüks iftar asgari ücretin brütünü de geçti! Kişi başı binlerce liradan başlıyor

Lüks iftar asgari ücretin brütünü de geçti! Kişi başı binlerce liradan başlıyor
Asgari ücretli geçinmenin binbir türlü yolunu ararken lüks otellerde oruç açmanın bedeli binlerce liradan başlıyor.

Ramazan ayı başlıyor, bu gece ilk kez sahura kalkılacak. İlk iftar ise yarın akşam... Ramazan hazırlıkları yüksek enflasyon ve ekonomik krizin gölgesinde yapılıyor.

Milyonlarca kişi çarşıda, pazarda fiyatları gördükçe ya almadan çıkıyor, ya da alışverişini taneyle yapıyor. Gelir uçurumunun her geçen gün açıldığı Türkiye'de adaletsizlik iftar sofralarına da yansıyor. Lüks restoranlarda iftar açmanın fiyatı 3.280 liradan başlıyor.

Sözcü'nün haberine göre Ramazan ayında lüks bir restoranda iftar menüsü fiyatları kişi başı 1.200 TL ile 3.280 TL arasında değişiyor. Dört kişilik bir ailenin lüks otelde iftar yemeği böylece 13 bin TL'nin üstüne çıkıyor.

Ünlü bir restoranda geçen yıla göre Ramazan menüsünün fiyatı yüzde 148 zamlanmış durumda.

Asgari ücret aylık brüt 10.008,00 TL, cebe giren miktar ise net olarak 8.506,80 TL.

Independent Türkçe'ye konuşan İlahiyatçı Muhammed Emin Yıldırım ise depremi hatırlatarak "israf infaka dönüşmeli" diyor. (Dini bir terim olan infak 'Allah'ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması' anlamına geliyor.)

Yıldırım şöyle konuştu: "50 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarca kişinin yokluğa mahkum olduğu depremi hatırlatan Yıldırım, "Yıkılan yuvalar var. Binlerce kardeşimiz şu anda çadırlarda, konteynerlerde. Değil otellerde ve lüks restoranlarda iftar yapmak, bu sene aile iftarlarının bile buralara kanalize edilmesi yönünde bir kanaatim var. İnsanlar, akrabalarına, arkadaşlarına evlerinde verecekleri iftar davetleri yerine 'Bu yıl vereceğimiz daveti deprem bölgesine gönderelim' diye bir hassasiyet duymak zorunda."

İbadette şekil ve ruhun birleştirilememesi problemi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Şekle sarılıp ruhu öldürdüğümüzde ruhsuz bir ibadet ortaya çıkıyor" yorumunda bulundu.