Kayıp depremzede çocuklar kaçırıldı mı? Beyaz otomobil ayrıntısı...

Kayıp depremzede çocuklar kaçırıldı mı? Beyaz otomobil ayrıntısı...
Depremler sonrası yüzlerce çocuk için kayıp başvurusu yapıldı. Adıyaman’da kaybolan Hira Nur Tümsavaş (12) ve Furkan Alp Alsan (3.5) onlardan ikisi. Çocuklar, en son beyaz bir otomobile bindirilirken görüldü. İkisinden de bir daha haber alınamadı. Aile Bakanlığı da “beyaz araba” iddiasını doğruladı.

Cumhuriyet Gazetesinde Sena Tufan imzası ile yayınlanan habere göre; Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ihmaller zinciri nedeniyle yitirilen canların yasını tutarken bir yandan da kayıpların akıbetini sorguluyor. Çocukların tarikatlara teslim edildiğine ilişkin iddialar peş peşe gündeme yansırken evlatlarına ne olduğunu bulmak için çalmadık kapı bırakmayan acılı ailelere iktidardan tatmin edici bir açıklama gelmiş değil.

‘ÜMİDİMİZİ KESMEK ÜZEREYİZ’

Aileler ise beyaz bir otomobilin çocuklarını götürdüğünü ve bir daha ulaşamadıklarını söylüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri de beyaz araba iddiasından haberdar olduklarını ancak teyit edemedikleri için işlem yapamadıklarını belirtiyor.

kayip.webp

Adıyaman’da yaşayan Funda Öznacar, 12 yaşındaki yeğeni Hira Nur Tümsavaş’ın bir an önce bulunmasını istiyor. Öznacar, deprem olduğu andan itibaren yaşadıklarını ise şu ifadelerlerle anlatıyor:

“Hira Nur’un annesi, babası ve iki kız kardeşi Arzumkent Sitesi’nin enkazından çıkarıldı. Ancak Hira Nur’a ulaşamadık. Konuştuğumuz bir görevli, ‘Depremin ilk saatlerinde beyaz bir otomobile bindirilip götürüldü sağlıklı bir şekilde’ dedi. Bunu duyduğumuzdan beri tüm hastaneleri aradık, taradık ancak hiçbir sonuca varamadık. Söyleyen kişiyi de arıyoruz ancak ona da ulaşamadık. Adıyaman küçük bir yer. Bu araba kimdir nedir bilmiyoruz. Bize ulaşsın ve nereye götürüldüğünü söylesin. Sürekli birileri arıyor ancak hiçbir sonuca ulaşamıyoruz. DNA örneği de verdik, kimsesizler mezarlığından bakacaklar ancak bundan da bir sonuç alamadık. Ümidimizi kesmek üzereyiz.”

‘BAKANLIK KAPI DUVAR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, iddialarının kendilerine de ulaştığını söyledi. Hakverdi, “Haklı isyanımızı yenilmek istiyoruz. Ne Sağlık Bakanlığı ne İçişleri Bakanlığı ne de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremin ilk gününden beri koordine olabilmiş değil. İnsanlar çaresiz bir şekilde her duyumun peşine koşuyor, her kapıyı aşındırıyor. Karşılarında derli toplu bir yapı yok. Partimiz tarafından kurulan komisyon ve ihbar hattı bugün itibarıyla 134 kayıp ihbarını birebir değerlendirdi. Bize ulaşan verilere göre 90 kayıp var bunlardan 46’sı 18 yaş altında. Hâlâ bize ulaşıp bilgi isteyen bir bakanlık yetkilisi olmadığı gibi randevu taleplerimize dahi yanıt alamadık” dedi.