Karakoyun Deresi için gönderilen 168 milyon TL nerede?

Karakoyun Deresi için gönderilen 168 milyon TL nerede?
Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşanan sel felaketinde 18 kişi yaşamını yitirdi. CHP'li Mahmut Tanal Şanlıurfa'daki sel felaketine ilişkin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Karakoyun deresiyle ilgili tartışmaları gündeme getirdi.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “I. Justinyen, şehrin merkezinden Karakoyun Deresi’ni açtırarak, büyük bir bend inşa ederek, Şanlıurfa’yı olası sel baskınlarından korudu. Peki, AKP döneminde ne oldu? I. Justinyen’in eseri olan Karakoyun Deresi’ni drene eden hattın hemen bitişiğine AVM dikildi. Dere yatakları daraltılarak betonlaştırıldı. Tedbirsizlik, ihmalkarlık ve talanın sonucunda felaket geldi” açıklaması yaptı.

AKP’nin ise I. Justinyen’in eseri olan Karakoyun Deresi’ni drene eden hattın hemen bitişiğine AVM dikerek, dere yataklarını daraltıp betonlaştırarak Şanlıurfa’yı uçuruma sürüklediğine dikkat çeken Tanal paylaşımında "Bin 500 sene önce aşırı yağışlara karşı, o zamanki imkânlarla tedbir alarak felaketi önleyen Roma İmparatoru I. Jüstinyen kadar olamadı bu AKP iktidarı" dedi.

KARAKOYUN DERESİ’NİN ISLAHI İÇİN GÖNDERİLEN PARA NEREDE?

Tanal paylaşımını şöyle sürdürdü: "Karakoyun Deresi’nin ıslahı için 2014 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından 20 milyon lira para gönderildiğini fakat projenin hayata geçirilmediğini gündeme getirmiştik. Paranın Şanlıurfa’ya geliş tarihi olan 2014 yılında 9 milyon dolara denk geldiğini dile getirmiştik. Şu anki döviz kuruyla 9 milyon doların 168 milyon TL’ye denk geldiğini belirterek şunu kaydetmiştik: “Yani Urfa'nın, Karakoyun Deresi projesi için yollanan 168 milyon TL'si kayıp. Şanlıurfa halkı adına soruyoruz; 168 milyon lira nerede?”