Kar yağışı ve sel felaketi o illeri esir alacak! Bu ay iki kez kar yağışı var! Kocakarı soğukları kar ile geliyor

Kar yağışı ve sel felaketi o illeri esir alacak! Bu ay iki kez kar yağışı var! Kocakarı soğukları kar ile geliyor
Türkiye yağışlar açısından ürküten bir görüntü veriyor. Mart ayının ortalarına gelinmesine rağmen yılbaşından bu yana beklenen yağışlar bir türlü gerçekleşmedi. Barajlardaki su seviyesinin düşmesi herkesi endişelendiriyor. Hava durumuna ilişkin son tahmin raporunu yayımlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışı müjdesi verdi.

Mart ayının ortasına gelinmesine rağmen yılbaşından bu yana beklenen kar yağışı yurt genelinde bir türlü etkisini gösteremedi. Kurak geçen sonbahar aylarının ardından kış ayları da yağış getirmedi. Özellikle barajlar için önemli olan kar yağışının gelmemesi endişelerin artmasına yolaçtı. Yağış oranının azalması barajlarda kuraklığa neden olurken Meteoroloji'den müjdeli haber geldi.

kar1.webp

"KOCAKARI SOĞUKLARI KAR İLE BİRLİKTE GELİYOR"

Öte yandan Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, YouTube kanalından paylaştığı videoda önümüzdeki günlerde görülebilecek hava durumuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Bozyurt, "Kocakarı soğukları kar ile birlikte geliyor. Kışın doğru dürüst yağmayan kar bu defa kocakarı soğukları ile geliyor. Halk takvimindeki günler hiç şaşmıyor. Bu gelecek yağış da onun en somut kanıtı. Her sene 11 Mart'tan 18 Mart'a olan süreçte kıştan kalan son soğuklar olur. Bunlara kocakarı soğukları denir. Bunun asıl adı Berd-el Acuz'dur." dedi.

kar2.gif

MARMARA'DA DA KAR GÖRÜLECEK

Kar yağacak bölgeleri sayan Bozyurt, "Pazartesiden (13 Mart) itibaren soğuk ve yağılşı hava ülkemize geliyor. Bu yeni hava kütlesi sıcaklıkları kuzey ve batı bölgelerde oldukça soğutacak. İç kesimlerde ise sıcaklık 5 ila 8 derece azalacak. Bu sıcaklık düşüşleri sonrası yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimleri kar yağışı alacak. İç Anadolu, Kuzey ve İç Ege ve Göller bölgesinde kar yağışı olacak ancak örtü şeklinde görülmeyecek. Özellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz'in iç kesimlerinde ve özellikle Erzurum, Kars, Ardahan'da örtü yapacak karar kar yağacak. Ayrıca Marmara Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde de kar yağışı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

kar4.webp

İKİNCİ YAĞIŞLI HAVA İÇİN TARİH VERDİ

İkinci bir soğuk hava kütlesine dikkat çeken iklimbilimci Bozyurt, "Mart'ın 20'sinden sonra da ciddi bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Özellikle 21 Mart ile 28 Mart arasında özellikler yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı bekliyorum ve yer yer don olayları bekliyorum. Tam o zamanlar ağaçların çiçeklenme dönemine denk geliyor. Bu yüzden üreticilerimizin dikkatli olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

YAĞIŞLAR BAŞLIYOR

Türkiye bugünden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Günlerdir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yerini yağmur ve kar yağışlarına bırakacak. Meteoroloji'nin 13-17 Mart arasındaki haritalı hava durumu raporuna Türkiye yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girdiği görülürken İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, kocakarı soğukları (Berd-el Acuz) için uyardı. Kuraklıkla boğuşan yurdumuza müjde Bozyurt'tan geldi. İki tarihi işaret ederek kar yağışı görülecek bölgeleri tek tek saydı.

Beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle kuraklık alarmı verilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü müjdeli haberi vererek 10 il için turuncu ve sarı kodlu uyarı verdi ve yurdun bazı bölgelerinde hafif şekilde kar görüleceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuna ilişkin son tahmin raporunu yayımladı. Söz konusu rapora göre; Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Afyonkarahisar ve Kastamonu çevreleri yağışlı geçecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün günlük hava durumu raporuna göre;

Genel olarak yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Afyonkarahisar ve Kastamonu çevrelerinde karla karışık yağmur ve hafif kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile sabah ilk saatlerde Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor.

Bu sabah ve gece saatlerinde ise doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.
Hava sıcaklığı: Yurdun iç ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar: Genellikle kuzey, doğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

ANKARA: Parçalı bulutlu 8

İSTANBUL: Parçalı bulutlu 10

İZMİR: Parçalı bulutlu 17

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor 18

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah ilk saatlerde doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor 16

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 9

TRABZON: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 8

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

15 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ

1.webp2.webp3.webp4.webp5.webp