Kaliforniyum nedir? Kaliforniyum ne işe yarar?

Kaliforniyum nedir?  Kaliforniyum ne işe yarar?
Niğde’de düzenlenen operasyonda ele geçirilmesinin ardından vatandaşlar kaliforniyum maddesi maddesinin ne olduğunu merak etmeye başladı. Kaliforniyum nedir, kaliforniyum ne işe yarar?

 

Niğde’de düzenlenen operasyonda, nükleer reaktörlerde kullanılan 14 gram kaliforniyum maddesi ele geçirildi. Kaliforniyum, dünyada en pahalı nükleer maddelerden biri.

Kaliforniyum maddesi nedir?

Kaliforniyum maddesi, 98 atom numarasına ve Cf sembolüne sahip radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. 1950 yılının Şubat ayında ilk kez Kaliforniya Ünversitesi'ndeki laboratuvarda küryumun alfa parçacıkları (helyum yonları) ile bombardıman edilmesiyle üretilmştir. Normal basınç altında bir 900 °C'nn üstünde ve dğer 900 °C'nn altında olmak üzere iki farklı kristal yapıda bulunan Kaliforniyum maddes, oda sıcaklığında hava ile temas ettiğinde yavaşça matlaşmaktadır.Periyodik tabloda aktinitler serisinde bulunan Kalforniyum, yeryüzünde bulunduğu kadarıyla doğal bir şekilde elde edilememektedir. Fakat çeşitli nükleosentezlerin meydana gelmesi nedeniyle uranyum cevherlernde birkaç dakikalığına da varlığını sürdürmektedr.

KALİFORNİYUM NE İŞE YARAR?

Kaliforinyum, nükleer araştırmalarda füsyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca nötron kaynağı olarak, petrol kuyularında nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırma çalışmalarında da kullanılan brelementtir.  Kaynak: Dünyanın en pahalı nükleer maddelerinden biri Türkiye'de ele geçirildi.

 

Etiketler :