İttifak pazarlığında gündeme geldi: 6284 nedir, neden önemlidir?

İttifak pazarlığında gündeme geldi: 6284 nedir, neden önemlidir?
Yeniden Refah Partisi'nin, Cumhur İttifakı'na katılmak 6284 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun kaldırılmasını talep etmesinin ardından uzun mücadeleler sonucu kabul edilen kanun yeniden gündeme geldi. Kanun, kadınlar için çok sayıda önemli maddeyi barındırıyor. İşte 6284 sayılı kanunun detayları...

Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının ardından uzun mücadeleler sonucu kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu da hedefte. Yeniden Refah Partisi'nin, Cumhur İttifakı'na katılmak için sunduğu maddelerden biri 6284'ün kaldırılması oldu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Habertürk'te yaptığı açıklamada, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması talebinin yer aldığı listeyi AKP'ye ilettiklerini ve kendilerine 'hiçbir problem yok' yanıtı verildiğini söyledi.

6284 Sayılı Kanun nedir? 6284 Sayılı Kanun maddeleri neler?

Ülkemizde her geçen gün şiddet olayları artarken 6284 sayılı kanun dönem dönem gündeme geliyor. 6284 sayılı kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor.

Kadın şiddete maruz kaldığında ne yapacağını, hangi haklara sahip olduğunu belirten kanun son günlerin en çok araştırılan konularından da biri oldu. İşte 6284 sayılı kanun sayesinde kadınların elde ettiği haklar…

6284 SAYILI KANUN

6284 SAYILI KANUN NEDİR?

6284 sayılı Kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor.

Kanun’da şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmenizle veya acı çekmenizle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketler olarak tanımlanıyor.

6284 SAYILI KANUN'UN SAĞLADIĞI HAKLAR

1) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.

2) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.

3) Kadının hayatî tehlikesi bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için Tanık Koruma Kanunu hükümlerine göre kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.

4) Şiddet uygulayanın, silahlanı kolluğa teslim etmesi, konuttan uzaklaştırılması.