İstiklal'de yürüyen HDP'lilerden Soylu'ya: Selam söyleyin

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Sezai Temelli ve milletvekillerinin bulunduğu bir grup, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş yapmak istedi ancak polis tarafından engellendi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İstiklal'de yürüyen HDP'lilerden Soylu'ya: Selam söyleyin

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Sezai Temelli ve milletvekillerinin bulunduğu bir grup, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş yapmak istedi ancak polis tarafından engellendi. Daha sonra küçük bir grup ile İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen vekillerden Ayşe Acar Başaran, “Gidin içişleri Bakanınız Soylu’ya selam söyleyin” dedi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanları ve Milletvekilleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek amacıyla Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a yapacağı yürüyüş engellendi.

Yürüyüşün engellenmesi yapmış oldukları açıklama ve oturma eylemi ile protesto eden HDP’li vekiller, daha sonra Taksim Hill Otel’de bir araya geldi. Bir süre bekledikten sonra otelden çıkıp İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen bir grup vekil, “Leyla Güven onurumuzdur” pankartı açarak Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

PİROĞLU TEKERLEKLİK SANDALYESİYLE YÜRÜDÜ

HDP Milletvekili Musa Piroğlu da, tekerlekli sandalyesiyle yürüdü. Engelleme sırasında HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “Gidin içişleri Bakanınız Soylu’ya selam söyleyin” dedi. Polisler, Güven’in fotoğraflarının üzerinde yer aldığı tişörtleri almak istedi. Milletvekilleri duruma tepki göstererek, tişörtleri vermedi.