İsrail'de eşcinsellerin kan verme yasağı kaldırıldı

İsrail'de eşcinsellerin kan verme yasağı kaldırıldı
İsrail'de Sağlık Bakanlığı senelerdir süren eşcinsellerin kan verme yasağını "küçük düşürücü ve ayrımcılığa" sebep olduğu nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

İngiltere'nin eşcinsellere uyguladığı benzer bir yasağı kaldırmasından yıllar sonra, bu sefer de Tel Aviv hükümeti harekete geçti.

Euronews'in haberine göre, İsrail Sağlık Bakanlığı, kan vermeden önce donörlere "son 12 ayda aynı cinsten biriyle ilişkiye girdiniz mi" sorunun artık sorulmayacağını, bunun yerine erkek ya da kadın farketmeksizin bireylere "son 3 ayda yüksek risk taşıyan birisiyle cinsel ilişkiye girdiniz mi" sorusunun yöneltileceğini açıkladı.

Kendisi de bir eşcinsel olan ve bunu gizlemeyen İsrail Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Artık herkese eşit şekilde davranılacak. Kan bağışında bulunmak isteyen kişilere küçük düşürücü ve konuyla ilgisiz sorular yöneltilmeyecek. Herkesin kanı birbiriyle aynı. Kan vermeyle alakalı eşcinsellere karşı yapılan ayrımcılık son bulmuştur." ifadelerini kullandı.

İsrail'deki LGBTQ örgütleri de gelişme sonrası memnuniyetini dile getirirken, ülkede eşcinsel haklarıyla alakalı önemli bir adım atıldığı kaydedildi. İsrail'deki LGBTQ Örgütleri Başkanı Gal Wagner Kolasko, Twitter'da yaptığı paylaşımda "tarihi bir düzeltme" yorumunda bulunurken, "Şu andan itibaren insan haklarını zedelemeden, ayrımcılığa uğramadan herkes güvenli bir şekilde kan verebilecek. Ayrımcılık yapmak da sağlığa ciddi şekilde zarar verir." ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık'da 1980'li yıllarda AIDS hastalığının yayılmasını önlemek için İngiltere'de eşcinsellerin kan vermeleri yasaklanmıştı. İngiltere'de yapılan testlerle HIV'in kanda artık kolayca tespit edilebilmesi ve kan bağışında azalma görülmesi sebebiyle 2011 Eylül'ünde söz konusu yasak kaldırılmıştı.