'İntiharı öngöremedin' suçlaması

'İntiharı öngöremedin' suçlaması
Zonguldak'ta sevgilisiyle tartışan Ayşe Özgecan Usta'nın, 'kendimi atacağım' deyip terasa çıktığı ve aşağı düştüğü iddia edildi. Olaya ilişkin iddianamede Bartu Can Akkışla'nın hemen ardından terasa gitmediği ve intihar girişiminde bulunabileceğini öngöremediği gerekçesiyle ‘taksirle ölüme neden olma’ suçunu işlediği belirtilerek 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle yargılanması talep edildi.

Zonguldak'ta geçen yıl 5 Şubat'ta İncivez Mahallesi Tahsin Sokak’ta şüpheli kadın ölümü meydana geldi. Ayşe Özgecan Usta, Ankara’dan Zonguldak’ta yaşayan erkek arkadaşı Bartu Can Akkışla’nın yanına geldi. İddiaya göre Usta’nın kısa süre içinde evlenme isteğine Akkışla olumsuz karşılık verince tartışma çıktı.

İddiaya göre kadın “Kendimi atacağım” diyerek terasa yöneldi ve aşağı düşerek hayatını kaybetti.

Tutmaya çalıştığını ileri sürdü

Olayın ardından Bartu Can Akkışla gözaltına alındı. Akkışla ifadesinde evlilik konusunda tartıştıklarını, Usta’nın terasa çıktığını, tutmaya çalıştığını, ancak kurtaramadığını söyledi. Akkışla için elektronik kelepçe takılarak ev hapsi tedbire uygulanması karar verildi.

İddianame tamamlandı

Cumhuriyet Savcılığı’nın olaya ilişkin yürüttüğü soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede, Bartu Can Akkışla’nın, olay tarihinde 21 aydır birlikte olduğu kız arkadaşı Usta’nın daha önce psikolojik tedaviler gördüğünü ve geçmişte intihara teşebbüs ettiğini bildiğinin kabulü gerektiği belirtildi.

Terasa hemen gitmediği belirtildi

Evlilik tartışmasının ardından Usta’nın ruh halinin değiştiğini Akkışla’ya davranışlarıyla aksettirdiği, Usta’nın intihar girişiminde bulunabileceğinin Akkışla tarafından öngörülebileceği, ancak Akkışla’nın tartışmayı sürdürdüğüne yer verilen iddianamede ‘Kendimi atacağım’ diyerek Usta’nın terasa çıktığı ancak Akkışla’nın hemen ardından terasa gitmediği belirtildi.

'Taksirle ölüme neden olma suçu'

Savcılık, Akkışla’nın düşmek üzere olan kız arkadaşını her ne kadar tutmaya çalışıp komşularından yardım istese de Usta’nın intihar girişiminde bulunma ihtimaline karşı yeterli dikkati göstermediği gerekçesiyle ‘taksirle ölüme neden olma’ suçunu işlediğini belirterek 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle yargılanmasını talep etti.

Kaynak:DHA