İmamoğlu'nun aile mezarlığına saldırmışlardı: Okul duvarına da çizmişler, anlamını bilmiyorlarmış

İmamoğlu'nun aile mezarlığına saldırmışlardı: Okul duvarına da çizmişler, anlamını bilmiyorlarmış
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Trabzon'daki aile mezarlığına yapılan saldırıya ilişkin Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Emniyet, bir ortaokulun duvarlarına da çeşitli yazılarla birlikte benzer sembollerin çizildiğinin tespit edildiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon’daki aile mezarlığının duvarlarına ve yola sprey boyayla Nazi sembolü gamalı haç çizildi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü, söz konusu sembollerin 2009 ve 2007 doğumlu iki çocuk tarafından çizildiğini kaydederek soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Açıklamada, 19 Temmuz'da bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında, Akçaabat ilçesinde birkaç mezara, işaret levhalarına ve reklam tabelalarına siyah sprey kullanılarak semboller çizildiğine yönelik paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

Anlamını bilmiyorlarmış

Paylaşımlar üzerine başlatılan çalışmalarda, bir ortaokulun duvarlarına da çeşitli yazılarla birlikte benzer sembollerin çizildiğinin tespit edildiği aktarılan açıklama şu şekilde:

"Olayı aydınlatmaya yönelik çalışmalarda, söz konusu sembolleri çizdikleri de tespit edilen suça sürüklenen çocuk 2009 doğumlu M.T.B. ile 2007 doğumlu S.Ü. adres tespitleri sonucu yakalanmıştır. Yaşları küçük çocuklar, mezarlık, reklam tabelaları, işaret levhaları ve ortaokul duvarlarına, internetteki oyunlardan gördükleri ve şekil itibarıyla da beğendikleri, anlamını bilmedikleri sembolleri spreyle yaptıklarını ve yazı yazdıklarını beyan etmişlerdir. Konuya ilişkin süreç, adli makamların talimatlarına istinaden takip edilmektedir."

Öte yandan, savcılık tarafından ifadeleri alınan M.T.B. ve S.Ü'nün serbest bırakıldığı öğrenildi.