İlhan Cihaner CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı

İlhan Cihaner CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı
CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner, CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında 25-26 Temmuz'da gerçekleşecek olan Kurultay'da Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

İlhan Cihaner, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında " Biz kazanmak için çıktık tüm mücadelemizde buna dair olacaktır" ve "Bizler partimizin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışı ile çağdaş, sol siyasetle başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz." ifadelerini kullanarak adaylığını açıkladı.

Cihaner'in açıklamasının tamamı şöyle oldu:

"18 yıldır sürekli insanları birbirine düşman eden politikaları ile AKP çocuk, kadın, yaşlı, kimlik ve hayat tarzı düşmanı bir iktidar kurdu. Çocuklar, kadınlar tecavüze uğruyor ve öldürülüyor. Yoksulluk ile yolsuzluk birlikte yayılıyor.

Halka ise sadece yoksulluk düşüyor. Yetişmiş gençlerimiz geleceği yurt dışında arıyor. AKP, düşman siyasetini dünya bile yaydı.  AKP yönetimi, ülkemizi düşürdüğü zayıflığın sorumlusu iken kendini kurtarmak için düşman üreterek kurtulmaya çalışıyor. Kendisini eleştiren ve karşı olana hain damgası vurmaya çalışıyor. İşte bu koşullarda Cumhuriyet Halk Partisi 37. Kurultayı'nı yapacak. Bu açıklamalarda parti içi eleştirilerimi sınırlı tutacağım.

Partimiz kuruluşun ve kurtuluşun partisi olarak tarif edilmektedir. Bu nedenle yaptıkları veya yapmadıkları ile nasıl yaşayacağımızı belirtme potansiyeli vardır. Temel eleştirimiz partimizin bu potansiyelini yeterince verimli kullanmadığı yönündedir.

Öncelikle kurultayımızın pandemi koşulları ile düzenlenmesinin kurultayın verimli ve demokratik koşullarda yapılmasının önünden en büyük engel olduğunu vurgulamak istiyorum. Onur üyeleri ve partililerimizin katılamayacağı, katılımın sınırlı tutulacağı bir kurultay iktidar dinamizmini örgütümüze taşınamaz. Bize düşen bu kurultayı tarihsel önemine uyacak şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Tam burada kurultaya katılmamayı düşünen delegelerimize bir çağrı yapmak istiyorum.

Lütfen bu tarihsel kavşakta kurultaya katılın.

Kurultayın yaşadığımız alt üst sonuçların muhasebesinin yapıldığı ülkenin temel meselelerinde doğrultunun tarif edileceği bir tartışma ortamından uzak yapılıyor olması.

Oysa kurultayda son yıllarda gerilimi yaşanan iki hattın tartışılması gerekir.

  • Partimizin ana siyasi hattı ne olacak?
  • Partimizin iç işleyişi ne kadar demokratik olacak?

Bu tartışmaları elden geldiğince kurultay gündemine taşımaya çalışacağız.

Kurultayımız CHP geleneğini geleceğe taşıma görevi ile karşı karşıya.

  • Geçmişe dönmek için değil geleceği kurmak için.
  • Yurdumuzda ve dünyada ön şartsız barış için.
  • Eğitim, sağlık, beslenme, barınma, çalışma hakkı için.
  • Çocuk, kadın, yaşlı, engelli, LGBTi, her inancın her kimliğin her etnisitenin bir arada ve eşit yaşamalarının ön koşulu olan laiklik için.
  • İnsancıl bilim ve yaratıcı sanat için.
  • Özgürlüklerin koruyucusu olan bir adalet anlayışı için.
  • Irmaklarımızın, denizlerimizin, dağlarımızın, ormanlarımızın, hayvanlarımızın hakları için.

Gelecek için bir CHP'ye ihtiyaç var. CHP'nin de ihtiyaç duyduğu şeyler var.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucu geleneği Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nın en zor günlerinde bile mücadeleyi kişilerle değil meclisle yürütmesiyle doğmuştur.

Öyleyse bugün CHP'nin en güçlü yönetim organı Parti Meclisi olmalıdır. Liderin seçtiği Parti Meclisi değil, üyelerin seçtiği Parti Meclisinin temsilci liderlere ihtiyacımız var.

Liderin partisine değil halkın partisine ihtiyacımız var. Başta ön seçim olmak üzere parti içi demokrasi anlayışının güçlendiği bir anlayışa ihtiyacımız var.

Liderin aldığı kararlara uyan milletvekillerine değil, üyelerin, delegelerin, milletvekillerinin karar alma sürecine katıldığı MYK ve Parti Meclisi'ne ihtiyacımız var.

Bizler partimizin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışı ile çağdaş, sol siyasetle başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz.

Bu ilkeleri, parti politikalarına dönüştürmeyi amaçlayanlardan birisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı'na aday oldum.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanlığı dünyayı değiştirebilecek bir durumdadır. Önce partimizi sonra ülkemizi sonrada dünyayı değiştirmeye talibiz. 

Partide demokrasi, ülkede demokrasi. Partide özgürlük, ülkede özgürlük. Ülkede eşitlik, dünyada eşitlik.

Asıl ihtiyacımız olan ise cesaret, cesaret, cesaret."

Etiketler :