İkizdere için 'acil kamulaştırma kararı'

İkizderelilerin direniş alanında bulunan ve kullanılmayan fabrikanın, çay bahçelerinin acele kamulaştırma gerekçesiyle yıkılacağı öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 10:56
İkizdere için 'acil kamulaştırma kararı'

Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in yapmak istediği taşocağına karşı direniş sürüyor.

BirGün'den Dilara Şimşek'in haberine göre, İkizderelilerin direniş alanında bulunan ve kullanılmayan fabrikanın, çay bahçelerinin acele kamulaştırma gerekçesiyle yıkılacağı öğrenildi. Arazinin sahiplerinden biri İkizdere direnişçilerinden Kemal Baş’a ait. Ağustos ayında bölge için acele kamulaştırma kapsamında çalışmalar başlatıldığı duyumlarını aldıklarını söyleyen Baş, kamulaştırma ve yıkım kararının kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi.

Baş, arazinin aynı zamanda İkizdere direnişçilerinin toplanma alanı olarak kullanıldığını ve acele yıkım kararının bu nedenle alınabileceğini kaydetti:

“Jandarma aradı ve cuma günü yıkım olacağını söyledi. 6 dönümlük bir yer, çay bahçeleri de var orada. Orayı olduğu gibi yıkacaklar. Taşocağı için şantiye yolu için bu kadar uğraştıklarına göre o yolu arazinin üzerinden getirecekler. İkizdere direnişi için çadır burada olduğu için ve direnişçiler burada toplandığı için burası hedef gösterilmiş olabilir. Çünkü burada bir direniş var. Cumhurbaşkanı burada protesto edildi. Cumhurbaşkanı “Ne kadar komünist varsa alıp buraya getiriyorlar. Siz bizim önümüzü kesemezsiniz” demişti. Cengiz Holding’in kazanacağı ufacık bir taş bile hesaplanarak bu kararlar alınıyor. İnanılmaz bir doğa kıyımı var. Hemen kamulaştırmaya gidiyorlar, tebligat yok bildiri yok bir jandarma arıyor ve yerleriniz acele kamulaştırma yapılmış cuma gününe kadar boşaltmanız lazım orada yıkım olacak deniliyor.”

Baş, yarın günü sabah saatlerinden itibaren hukuksuzluğa dur demek için fabrika ve direniş alanında buluşma çağrısı yaptı.

ikizderelilerin-direnis-alanina-kamulastirma-adi-altinda-yikim-924422-1.