Hazine garantili köprü ve hastanelere oturduğumuz yerden para ödüyoruz

Hazine garantili köprü ve hastanelere oturduğumuz yerden para ödüyoruz
Yurttaşlar çalışma saatleri dışında evlerine çekildi. Ancak işsizlikle ve ekonomik darboğazla boğuşan halkın sırtına bir de 'geçiş garantili' yolların, köprülerin ve tünellerin yükü biniyor.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını, böylesi bir gelişmeye hazırlıksız olan sisteme alarm verdirmeye devam ediyor. İşsizlik, ekonomik sıkıntılar, sağlık sistemlerinin aksaması derken bir de önceden verilmiş garantiler çıkıyor karşımıza.

Salgın nedeniyle birçok yurttaş çalışma saatleri dışında evlerine çekildi. Büyükşehirlere ve Zonguldak'a giriş-çıkışlar özel izinler haricinde yasaklandı. Fakat yol, köprü ve tünellerin geçiş ücretleri Hazine garantisine bağlı olduğu için neredeyse hiç kullanılmayan bu yolların ücretleri halkın cebinden çıkmaya devam edecek.

"Bir yıl ertelensin, ödemeler TL'ye çevrilsin" talebi

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, salgın nedeniyle kullanılmayan yolların yurttaşların sırtına yük olmaması için verilen döviz garantili ödemelerin bir yıl ertelenmesi ve ödemelerde Türk Lirası'na dönülmesi gerektiğini söyledi. Girgin, elde kalacak olan paranın ise halk için harcanmasını talep etti.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, Girgin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleriyle ilgili olarak garanti ödemeleri TBMM Plan Bütçe Komisyonunun gündemine taşındığı zaman yol ve köprülere verilen geçiş ücretleriyle ilgili olarak dönemin Ulaştırma Bakanı'nın "İsteyen eski yolu kullanabilir," yanıtını hatırlattı.

Üç yıl için 31 milyar 273 milyon lira ödeme planlanıyor

Girgin, Hazineden yapılan ödemelerdeki artışa da dikkat çekerken; 2018 yılında 6.2 milyar lira, 2019'da 9.7 milyar lira harcandığını, 2020 bütçesinde ise garanti ödemelerine 18.9 milyar liralık kaynak ayrıldığını ifade etti.

Girgin; 2020, 2021 ve 2022 yıllarında neredeyse tamamımın AKP'ye yakın inşaat şirketlerinin oluşturduğu sermaye gruplarına 31 milyar 273 milyon lira garanti ödemesi yapılması planlandığına da dikkat çekti.

Erdoğan'ın başlattığı Biz Bize Yeteriz kampanyasında ise 5 günde yalnızca 1 milyar 70 milyon lira toplandı.

Etiketler :