Hamile kadın için 30 saatlik yaşam savaşı

Hamile kadın için 30 saatlik yaşam savaşı
Bursa’da, dağda yörük çadırında yaşayan hamile kadın ve donmak üzere olan 1,5 yaşındaki oğlu, karla 30 saat süren mücadele sonunda hastaneye yetiştirildi.4 metreyi bulan kar yığınlarına bata çıka ve birbirlerine halatla...
Bursa’da, dağda yörük çadırında yaşayan hamile kadın ve donmak üzere olan 1,5 yaşındaki oğlu, karla 30 saat süren mücadele sonunda hastaneye yetiştirildi.
4 metreyi bulan kar yığınlarına bata çıka ve birbirlerine halatla bağlanarak çadıra ulaşan AFAD ve UMKE ekipleri, termal battaniyelere sardıkları genç kadını kızaklarla çekerek paletli ambulansa kadar taşıdı. Nefes kesen kurtarma operasyonuna helikopter de katıldı.

Edinilen bilgiye göre, Gemlik ilçesinde, hayvancılık yaptıkları için dağlarda yörük çadırında kalan Yurt ailesinin kızları 25 yaşındaki Ayten Yurt, 3,5 ay önce hamile kaldı. 30 büyükbaş, 150 küçük baş hayvan bakan 4 kişilik Yurt ailesi, kışın gelmesine rağmen çadırda kalmaya devam etti. Hamile olan Ayten Yurt, gündüz vakti hastalandı. Genç kadının kocası Özkan Yurt, bunun üzerine Küçükkumla’daki yakınlarından yardım istedi. Yolların kapalı olmasından dolayı çadıra varamayan akrabalar jandarmaya haber verdi. Bursa Valisi Münir Karaloğlu da AFAD kriz merkezindeki ziyaretinde olayı öğrenince bütün ekiplere talimat verdi.

Bunun üzerine bölgeye 50 kişilik AFAD ve UMKE ekibi ile bir adet paletli ambulans sevk edildi. Ekipler, 30 saat boyunca Yurt ailesine ulaşmaya çalıştı. 4 metreyi bulan kar sebebiyle kapanan yolda güçlükle ilerleyen AFAD ve UMKE ekipleri, araçlarının daha fazla gidememesi üzerine 4 kilometrelik yolu birbirlerine halat bağlayıp yürüyerek kat etti. Valiliğin kriz masası kurduğu ve devletin bütün imkanlarının seferber edildiği kurtarma operasyonunda 30 saatlik çalışmayla mutlu sona ulaşıldı.

Hamile kadına ilk müdahale Yörük çadırında yapıldı. UMKE ekipleri, Ayten Yurt’u termal battaniyelere sararak, kızaklarla çekip, 4 kilometre geride bulunan paletli ambulansa taşıdı. Bu sırada kurtarma operasyonu havadan helikopterle saniye saniye takip edildi. Paletli ambulansla Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ayfer Yurt’un sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Etiketler :