Gölcüklü'ye "17 Ağustos" Tazminatı

Gölcüklü'ye "17 Ağustos" Tazminatı
MARMARA depreminin en çok hissedildiği Kocaeli-Gölcük’te yaşayan 20 kişi, 4 Mayıs 2000’de, konutların yapımında standartlara uyulmadığı gerekçesi ile inşaat şirketlerine maddi-manevi tazminat davası açmıştı.Yalova Bölge...

MARMARA depreminin en çok hissedildiği Kocaeli-Gölcük’te yaşayan 20 kişi, 4 Mayıs 2000’de, konutların yapımında standartlara uyulmadığı gerekçesi ile inşaat şirketlerine maddi-manevi tazminat davası açmıştı.

Yalova Bölge Mahkemesi 27 Aralık 2001'de inşaatın tamamlanmasının üzerinden 10 yıllık zamanaşımı süresi geçtiği gerekçesi ile davayı reddetti. Karar 25 Haziran 2002’de Yargıtay 13’üncü Dairesi tarafından da onandı. 4 Eylül 2002’de Yargıtay 4’üncü Dairesi, önüne gelen benzer davada 13’üncü Daire’nin aksine inşaatın bitiş tarihini değil depremin olduğu tarihi göz önünde bulundurdu.

YARGITAY ÇELİŞKİSİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6’ncı maddesini (adil yargılama) göz önünde bulundurarak Yargıtay'ın farklı dairelerinin benzer davalarda farklı kararlar vermesi sebebiyle adil yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesi ile şikâyetçilerin tazminat talebini kabul etti. Türkiye'yi her bir başvuran için 4 bin 500'er Euro olmak üzere toplamda 90 bin Euro ödemeye mahkûm etti.

CİHAN