Gergerlioğlu duyurdu: Sincan cezaevinde 70 yaşındaki bir kişide coronavirüs tespit edildi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan cezaevinde 70 yaşındaki bir yurttaşın coronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2020 17:24
Gergerlioğlu duyurdu: Sincan cezaevinde 70 yaşındaki bir kişide coronavirüs tespit edildi

Cezaevi müdürünün vakayı bakanlığa bildirdiğini açıklayan Gergerlioğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "2 haftadır konunun aciliyeti için çırpınıyoruz, geçiştiren açıklamalar duyuyoruz. Adalet Bakanlığı, nereye kadar? Adil, eşit infaz ve yargı paketi derhal çıkmalı," ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu ayrıca, Bolu F Tipi Cezaevinde, coronavirüs salgını başladığından beri hücrelere girilerek bütün temizlik malzemelerinin ve dezenfektanların toplandığı, sağlık malzemelerine el konularak geri verilmediği ve mahkûmların her gün almak zorunda oldukları ilaçları alamadığı iddiaları için de açıklama beklediğini belirtti.

İnfaz koruma memurlarının test sonucu pozitif çıkan mahkûmun avukatına bildirdiğini söyleyen Gergerlioğlu, başka bir bilginin olmadığını ifade etti.

Cezaevi: Her şey stabil, başka bilgi veremeyeceğim

halktv.com.tr'nin ulaştığı cezaevi, Gergerlioğlu'nun açıklamasıyla ilgili olarak "Burada şu an her şey stabil, biz böyle bir duyum almadık. Başka bilgi veremeyeceğim konuyla ilgili" ifadelerini kullandı.

GÜNCELLEME - Başsavcılıktan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Mart 2020 tarihinde kronik bir rahatsızlık nedeniyle Şehir Hastanesi'ne sevk edilen mahkûmun coronavirüs tanılı olmadığını duyurarak, iddiaları yalanladı. Savcılık, gerçeği yansıtmayan paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.