Genç Kızın Ayakları Kırıldı... Artvin Direniyor!

Genç Kızın Ayakları Kırıldı... Artvin Direniyor!
Cerattepe'ye çıkmak isteyen çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişilik gruba polis çok sert müdahale etti.Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla saat 11.00’de Otopark Meydanı’nda çoğunluğu kadın olmak...

Cerattepe'ye çıkmak isteyen çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişilik gruba polis çok sert müdahale etti.

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla saat 11.00’de Otopark Meydanı’nda çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Cerattepe’ye doğru yürüyüşe geçen grup ellerinde Türk bayraklarıyla, “Cengiz kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları attı.

 Cerattepe’deki eylemlerde geçtiğimiz gün çekilen bir fotoğraf

Alkışlar ve grubun önünde akordeon çalan yöresel sanatçının müzikleri eşliğinde yürüyen grup, yarım saat sonra Hastane Kavşağı’na geldi.

POLİSTEN TOMA DESTEKLİ YOL KESME

Hastane kavşağında TOMA destekli çevik kuvvet ekipleri barikat oluşturarak grubun geçişine izin vermedi. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, polis müdürlerine, “Sadece kadınlar polis araçlarına binerek Cerettepe’ye çıkmak istiyor. Bize müsaade edin” dedi. Polisin, “İçinizden birkaç temsilciyi götürelim” isteğine karşı çıkan Karahan, tüm kadınların maden bölgesine gitme isteğini tekrarladı. Polisler, yetkililerle görüşmek için gruptan süre istedi ancak daha sonra hiç kimsenin yukarı çıkmasına izin verilmeyeceği bildirildi. Bu arada Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün, yer tahsisi yapılmadan ağaç kesildiğine ilişkin yazısı da çoğaltılarak katılımcılara dağıtıldı.

“BAŞBAKAN’DAN RANDEVU TALEP ETTİK”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bugün kadınlar önde. Çok masum bir isteğimiz var. Polisin kendi araçlarıyla Cerattepe’ye çıkmak istiyoruz. Oradaki durumu gözlerimizle görmek istiyoruz. Bize söylenen her şeyin yalan olduğunu biliyoruz. Az önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan da randevu talep ettik. Birkaç gün içinde cevap bekliyoruz. Biz harekete geçtiğimizde yüzlerce polisi buraya yığmayı başaranlar bu kadar kadını yukarı götürmeyi beceremiyorlar mı? Biz oraya yürüyerek de çıkarız. Biz dağlarda yaşayan insanlarız” dedi.

Grupta bulunan kadınlardan 61 yaşındaki Şadiye Dönmez, “Biz madeni vermeyeceğiz. Cerattepe’yi kurtaracağız. Bize terörist diyorlar ya. Asıl terörist kendileri. Yolumuz kesmişler. Gaz atıyorlar. Ben astım hastasıyım. Buna rağmen Cerattepe’yi kurtarmak için yine buraya geldim, yollara düştüm. Bize marjinal diyorlar. Ben marjinal nedir bilmem. Cerattepe bizimdir bizim kalacak. Soyadım Dönmez bu yoldan da dönmeyeceğim” ifadesini kullandı. Müesser Şeyhoğlu ise, “Bu madenin çıkmasına izin vermeyeceğiz. Madeni çıkaranlar gelsin bizimle konuşsun. Bizi oraya göndermiyorlarsa onlar buraya gelsin. Biz Türk oğlu Türküz, ellerimizde Türk bayrağıyla buradayız. Bu yeşili, bu ağaçları onlar mı büyüttü de şimdi kırıp döküyorlar. Biz sadece oraya çıkıp ne yaptıklarına bakmak istiyoruz” diye konuştu.

KADINLARDAN GAZ ATMAYIN UYARISI

Bu arada gruptaki kadınlardan birinin megafonla polislere, “İçimizde astım hastaları var. Bugün gaz sıkmayın ve farklı müdahalede bulunmayın” diye uyarı yapması dikkat çekti.

POLİSTEN ÇOK SERT MÜDAHALE

Yaklaşık 2 saat Cerattepe’ye çıkmak için bekleyen gruba saat 13.30 sıralarında polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Ancak grubun önündeki kadınlar polis barikatını aşmak için yürümeye başlayınca, polis ekipleri önce kalkanlarla grubu dağıtmaya çalıştı. Bu sırada çok sayıda kadın yere düştü ve ezilme tehlikesi atlattı. Bunun üzerine grubun arkasındaki erkekler de polise taş atarak karşılık vermeye başladı. Polis ekipleri de biber gazı ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Ayrıca TOMA’dan da grubun üzerine tazyikli su ve gaz sıkıldı. Bu sırada bazı polisler copla kadınlara vururken, uzaklaşan grubun bir süre sonra yeniden toplanması üzerine polis farklı yönlerden daha fazla biber gazı sıkmaya başladı. Gazdan ve plastik mermilerden etkilenen çok sayıda kadın 100 metre mesafedeki Artvin Devlet Hastanesi acil servisine taşındı. Ayrıca ambulanslarda da bazı göstericilere müdahale edildi. Gazdan kaçmaya çalışan bir çok kişi çevre binalara sığındı. Polisin çok sert müaüdahalesinin ardından barikata daha uzak bir yerde toplanan grubun bekleyişi sürüyor.

HALKI GAZA BOĞDULAR

Arbede çıkınca kalabalık polise yuhalayarak tepki gösterdi. Çevik Kuvvet halka çok sayıda gaz bombası attı. TOMA kalabalığın üzerine tazyikli su püskürttü. Vatandaşlar yakıcı olan TOMA suyunun içine kimyasal madde konulduğunu ifade etti.

GENÇ KIZIN AYAKLARI KIRILDI

Yoğun biber gazı üzerine çok sayıda vatandaş fenalaştı. Yaşlı kadınların çoğunun baygınlık geçirdiği, bazılarının ağlama krizine girdiği görüldü. Yaklaşık 10 kişi hastanede tedavi altına alındı. Bir genç kızın ayakları kırıldı. Yoğun gaz bombardımanından kaçmak isterken ayağı polis barikatına takılan Zeyno Bayramoğlu yüksekten düştü, iki ayağı kırıldı.

POLİS FİŞEKLERİ İNSANLARIN ÜSTÜNE ATTI

Çevik Kuvvet ekibinin bir kısmı yolun kenarındaki kabristanın üzerine çıktı. Halk polisin şehitlikten bile gaz bombası atmasına tepki gösterdi. Polis gaz fişeklerini kullanım kurallarına aykırı olarak direkt insanların üzerine attı. Polisin fişekleri havadan kalabalığın üzerine attığı görüldü. Bugüne kadar yaşanan toplumsal olaylarda başına gaz bombası fişeği isabet eden birçok vatandaş gözlerini kaybetmiş, komaya girmiş, hatta bazıları yaşamını yitirmişti.

VALİLİK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Polisin gazlı müdahalesinden sonra dağılan vatandaşlar şehir merkezinde tekrar biraraya geldi. Binlerce vatandaş Artvin Valiliği önüne gelerek oturma eylemi başlattı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilerek valilik binası abluka altına alındı. AKP iktidarı’nı protesto eden halk “Katil şirket, Artvin’i terk et”,”Polis, simit sat, onurlu yaşa”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarken, Artvin Valisi Kemal Cirit’i bir kez daha istifaya çağırdı. Vatandaşlar, vali istifa edene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini söyledi.

CHP’Lİ VEKİLLER DE ARTVİN’E GELDİ

CHP’li İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da valiliğin önüne gelenler arasındaydı.