Gemide İsyan Çıktı!

Gemide İsyan Çıktı!
Tuzla açıklarında bekleyen kuru yük gemisi M/V Deniz M adlı gemide 3 aydır maaşlarını alamayan mürettebat, gemi makinelerini durdurarak isyan başlattı.Birikmiş borçları ödenene kadar makineleri çalıştırmayacağını söyleyen...

Tuzla açıklarında bekleyen kuru yük gemisi M/V Deniz M adlı gemide 3 aydır maaşlarını alamayan mürettebat, gemi makinelerini durdurarak isyan başlattı.

Birikmiş borçları ödenene kadar makineleri çalıştırmayacağını söyleyen personelin ifadeleri gemiye gelen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alındı. İskenderun Gemicilik’e ait M/V Deniz M adlı gemi, Bahreyn’den aldığı kuru sülfür yükünü 26 Ocak’ta Fas’a götürdü.

Bekleyiş sürüyor

Ancak 3 aydır maaş alamayan gemi mürettebatı, 5 Şubat’ta geldikleri Tuzla’da demirleyerek makineleri kapatarak isyanı başlattı. 10 kişilik mürettebat halen Tuzla’da geminin içinde bekleyişini sürdürürken geminin sahibi İskenderun Gemicilik ve kaptanı isyancı mürettebatı işgalci oldukları iddiasıyla Anadolu Adalet Sarayı Nöbetçi Savcılığı’na şikâyet etti. Savcılığın talimatı ile gemiye çıkan Sahil Güvenlik komutanlığı ekipleri, 10 mürettebatın ifadesini aldı.

Makine dairesinin sorumlusu başmühendis ve iki mühendisi, makine teknisyeni, geminin ikinci kaptanı, yağcı, güverte reisi, gemici ve kamarotlardan oluşan 10 kişi, 3 aydır biriken toplam 80 bin dolarlık maaş alacakları verilene kadar gemiyi terk etmeyeceklerini belirtti. İsyana katılmayan geminin kaptanı Cemil Atış’la birlikte çoğunluğu Azeri 12 mürettebatın ise başka bir yerde beklediği öğrenildi. Gemide beklemeye devam edeceklerini söyleyen denizciler ise, “Biz sadece maaşlarımızı almak istiyoruz. Gelen tüm yetkililere barışçıl şekilde beklediğimizi ve geçimimizi sağlayan maaşlarımızı alana kadar bekleyeceğimizi söyledik” dedi.