Esenler Otogarı'nın son durumu korkuttu...
'Demir sıklığı deprem yönetmeliğine uygun değil'

İstanbul Esenler Otogarı’nın taşıyıcı kolonlarındaki gözle görülür yıpranma korkutuyor. Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, otogardaki kolon, kiriş ve bunların taşıyıcı elemanlarının birleşim noktalarındaki demir sıklığının 2018 Türkiye Deprem Bina Yönetmeliği’ne uygun olmadığını belirtti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından İstanbul’da yapıların dayanıklılığı konusunda tartışmalar devam ederken her gün binlerce insanın kullandığı Büyük İstanbul Otogarı’nın son durumu gündeme geldi.

Esenler’de bulunan otogardaki birçok kolon ve kirişin sıvalarının döküldüğü, içerisinde bulunan demirlerin açığa çıktığı, bazılarının zamanla korozyona uğrayarak paslandığı görüldü. İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, fotoğraflarda ve görüntülerde görüldüğü kadarıyla taşıyıcı niteliğindeki çelik çubukların, inşaat demiri denilen kısımların ve koruyucu beton tabakaların soyulmuş vaziyette görüldüğünü söyledi.

‘2018 Türkiye Deprem Bina Yönetmeliği’ne uygun değil'

Demirin korozyona uğramaması için dışına 4-5 santimetre beton kaplama yapıldığını, böylece oksijenin demire ulaşmasının ve paslandırmasının önüne geçildiğini dile getiren Prof. Dr. Altan, önlem alınmazsa korozyona uğrayan demirin çapının gün geçtikçe küçüleceğini ve taşıyıcılığını yitireceğini aktararak, yapılacak çalışmayla demirin bir an önce güçlendirilebileceğini, en azından beton kaplamasının yapılıp demirin hava ile temasının kesilmesi gerektiğini bildirdi.

Eski yapılarda birleşim noktalarına da dikkat ettiklerinin altını çizen Altan, “Kolon, kiriş ve bunların taşıyıcı elemanlarının birleşim noktalarındaki demir sıklığının ‘2018 Türkiye Deprem Bina Yönetmeliği’ne uygun olmadığı görülmektedir. Bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.