Dünya Engelliler Günü'nde anlamlı etkinlik: Engelli sporcular, on binlere ilham verdi

Dünya Engelliler Günü'nde anlamlı etkinlik: Engelli sporcular, on binlere ilham verdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde anlamlı ve örnek bir yüzme etkinliği düzenledi. Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, 70 engelli sporcunun azim ve mücadeleleriyle on binlerce engelliye de ilham verdiklerini söyledi.

“BU SPORCULAR 7 BİN KİŞİ ARASINDAN SEÇİLDİ”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur, yüzme etkinliğine katılan engelli sporcuların Spor İstanbul’un okullarında eğitim gören yaklaşık 7 bin sporcu arasından seçildiğini belirtti.

renay-onur-ve-sporcular2.jpg Onur, “Bu sporcular, herkese ilham verebilecek sporcular oldukları için buradalar. Bugün, engellilerin haklarının, toplumda yaşayan her bireyle eşit olmasını gerektiğini anlatmak ve bu konuda daha fazla farkındalık yaratmak için bir araya geldik” dedi.

gsm-2056.jpg

“KAMACI, İSTANBUL’UN İLK ERİŞİLEBİLİR TESİSİ”

Etkinliğin düzenlendiği Cemal Kamacı Spor Kompleksi’ne de dikkat çeken Onur, “Burası gurur duyduğumuz bir tesis. 3.5 yıl önce açıldı. Burası, Türkiye’de kamu tarafından işletilen en büyük yüzme kompleksi, olimpik ve kısa kulvar yüzme havuzumuz var. Gurur duyduğumuz ama bir yandan da maalesef İstanbul’un hâlâ tek erişilebilir sertifikası olan tesisi. Bu sayının artması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

gsm-2083.jpg

“BU 70 KİŞİ ON BİNLERCE ENGELLİYE İLHAM VERİYOR”

Engelli ebeveynlerine de ayrıca değinen Spor İstanbul Genel Müdürü Onur, “Bu 60-70 sporcunun burada olmasının ne kadar zor olduğunu ve sizin ne gibi zorluklar yaşadığınızı çok iyi takip ediyoruz. Ancak inanın, buradaki 60-70 sporcu, on binlerce engelliye ilham verebilecek seviyede. Ben onların ve arkadaşlarımın huzurunda sizlere teşekkür etmek istiyorum. İnşallah sporcuların sayısı artacak. Böylece toplumdaki herkese engellilerin neler yapabildiğini ve bizlerle eşit haklara sahip olduklarında ne kadar güçlü olduklarını daha fazla haykırabileceğiz” diye konuştu.

gsm-2147.jpg

DERECEYE GİRENLERE HATIRA MADALYASI VERİLDİ

Açılış konuşmasının ardından engelli sporcular eğitmenlerinin gözetiminde kategorilerine göre gruplar halinde yüzdü.

gsm-2265.jpg

Etkinliğin sonunda dereceye giren sporculara Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur tarafından madalyaları takdim edildi.

gsm-2096.jpgHEYECAN, MUTLULUK VE GURUR BİR ARADA

İki saat süren 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Etkinliği’ne Spor İstanbul bünyesinde yer alan Esenler Spor Kompleksi, Fatih Spor Kompleksi ve Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi’nden 70 engelli sporcu katıldı.

gsm-2093.jpg

Sporcular büyük bir heyecan ve mutluluk yaşarken, tribünden onları izleyen aileleri de engellere karşı pes etmeyip direnen çocuklarıyla gururlandıklarını dile getirdi.

gsm-2251.jpg

gsm-2315.jpg