Halk TV Canlı Yayın
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "bayram namazı" açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, salgın nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını anımsatarak, “Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazını evinde kılabilir” dedi.

Bu yıl, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Ramazan Bayramı'nda camiler ibadete kapalı olacak. Öte yandan 81 ilde sokağa çıkma yasağı da ilân edilmişti. Diyanetten, cemaatle kılınması gereken bayram namazı için açıklama geldi. Açıklamada, dileyenlerin nafile niyetiyle evinde iki ya da dört rekat namaz kılabileceği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan Bayramı’nın, Müslümanlar için sevincin, coşkunun, muhabbetin en yoğun yaşandığı zamanlar olduğunu belirtti.

Erbaş şöyle konuştu:

“Salgın sebebiyle zor ve çok hassas zamanlardan geçmekteyiz. Üzülerek ifade etmeliyim ki; camilerimizde bayram namazı kılamayacağız. Çünkü yüce dinimiz İslam’a göre insan hayatı ve sağlığı her şeyden daha önemli ve daha önceliklidir. Ancak camilerimizden uzak kalmanın hüznünü bir nebze azaltmak maksadıyla, bayramın ilk gününde her ilimizin kendi bayram namazı vaktinde, minarelerimizden bayram günlerinin şiârından olan tekbirler yükselecektir.

Bayramın gerçek manasını anlamaya, yüreklerimizi aynı duyguda buluşturmaya ve beraberce daha güzel bir hayat inşa etmeye dair Ankara’da bayram hutbesi irad edeceğim inşallah. Dolayısıyla mevcut şartlarda bayram coşkusunu en güzel şekilde yaşayabilmek için evlerimizde aile fertlerimiz ve özellikle çocuklarımızla beraber tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi tüm hazırlıklarımızı yapalım…

Şimdiden bayramınızı tebrik ediyor, bu bayramın hüzünlü gönüllerin sevince dönüşmesine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”