Deniz Baykal: İç Tüzük Engel Değil!

Deniz Baykal: İç Tüzük Engel Değil!
Deniz Baykal: İç tüzük engel değil. Oturumu ben yöneteceğim.En yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı’nı yürüten Deniz Baykal’ın başkanlık seçimlerinde kendisine oy veremeyeceği öğrenilmiş ve Baykal’ın...

Deniz Baykal: İç tüzük engel değil. Oturumu ben yöneteceğim.

En yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı’nı yürüten Deniz Baykal’ın başkanlık seçimlerinde kendisine oy veremeyeceği öğrenilmiş ve Baykal’ın geçici de olsa Meclis Başkanı olduğu için  “seçim çalışması yapamayacağı” iddia edilmişti. Kulislerde Deniz Baykal’ın  ‘mazaret göstererek’ geçici başkanlıktan ayrılabileceği konuşuluyordu.

Tüm bu gelişmeler üzerine harekete geçen Deniz Baykal bugün kameralar karşısına geçti. Baykal seçim çalışması yapabilmesinin iç tüzüğe uygun olduğunu ve görevinin başında kalacağını açıkladı.

“OTURUMU YÖNETECEĞİM”

Baykal şunları kaydetti “Bu çalışmalar sırasında ben, en erken doğmuş milletvekili olarak geçici başkan göreviyle yükümlendim. Bunu bir onur olarak gördüm. Şimdi yarın da ben geçici başkan olarak denetim yapacağım. Hem geçici başkanım, hem de milletvekili olarak TBMM Başkanlık seçimine bir aday olarak yarınki toplantıda ben de oy isteyeceğim. Bu çok sık görülen bir tablo değil. Bu tablo hem geçici başkan, hem aday olma tablosu bazı soruların doğmasına neden oldu. Bu sorular bana da yöneltildi. Ben bunu incelettireceğim, hukuki bir çalışma yaptıracağım dedim. Şimdi burada o kararı açıklamak için bulunuyoruz. Konunun iki boyutu var. Bir aday olan geçici başkanın oturumu yönetip yönetmemesi konusu. Öbürü de aday olan geçici başkanın, seçimde milletvekili sıfatıyla oy kullanıp kullanmaması konusu. Tabi geçici başkanların kalıcı başkanlığa aday olması durumu, çok sık rastlanan bir durum değil. Sadece Süleyman Arif Emre Bey’in öyle bir girişimi olduğu tespit edildi. Sayın Emre geçici başkandı, en erken doğmuş olduğu için o da zamanında. Ve aynı zamanda da başkan adayı idi. Ve oturumu yönetti. Kimsenin itirazı olmadı. Hiçbir tartışma olmadı çok az oy aldı sayın emre. Daha sonraki oturumlarda başkanlıktan çekildi. Yani ortada uygulama olarak geçici başkan olan bir başkan adayının oturumu yönettiğine dair elde bir örnek var. Yasada açık bir şekilde ve içtüzükte, bu durumu aydınlatacak bir düzenleme yok. Yani oturumu yönetir diye bir hüküm de yok, yönetemez diye de bir hüküm yok adaysa. Oy kullanabilir diye de bir hüküm yok, oy kullanamaz diye bir hüküm de yok. Bu konuyu hukukçulara incelettim ve gerekli verileri aldım.

Geçici başkanın aday olması halinde, oturumu yönetmesine engel olacak ne hukuki ne de siyasi ne de teamülden kaynaklanan bir örnek yok. Oturumu aday olan geçici başkanın yönetebileceği konusunda hiçbir tartışma işareti gözükmüyor.”

“SORUN GÖZÜKMÜYOR”

Oturumu yöneten geçici başkanın herhangi bir yönlendirmesi söz konusu olamayacağı için, hem hukuki değerlendirme, hem siyasi değerlendirme açısından herhangi bir sorun olmadığını belinten Baykal “O nedenle ben yarınki oturumda, bana verilen görevi yapmaya devam edeceğim ve ben yöneteceğim.” dedi.

“ENGEL YOK AMA ETİK OLARAK OY KULLANMAYACAĞIM”

İddia edildiği gibi iç tüzüke göre “oy kullanmasının mümkün olduğunu” savunan Baykal “bu tablo karşısında, hukuki bir engel bulunmadığı halde, bir etik problem anlayışı ortaya çıkmaması için, bir siyasi tereddüt ortaya çıkmaması için yarın bulunacağım oturumda oy kullanmayacağım. Yani Meclis’i yöneteceğim ama o turlar sırasında ben oy kullanmayacağım. Oy kullanma arayışı içine girmeyeceğim. Bunu da karar olarak ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.